Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Fundusz Sprawiedliwej Transformacji i transformacja regionalna. Kiedyś hałdy i ruina, teraz teatr i szkoła tańca

  • 14.05.2025 10:12
Fundusz Sprawiedliwej Transformacji i transformacja regionalna. Kiedyś hałdy i ruina, teraz teatr i szkoła tańca
Katowice fot. screen Truso Media

 

Jeszcze niedawno były to miejsca, w które lepiej nie zapuszczać się po zmroku. Zardzewiałe konstrukcje, zamknięte bramy, pokruszone betonowe place  świadectwa epoki przemysłu ciężkiego. Dziś tereny pokopalniane i pohutnicze Górnego Śląska zyskują nowe życie. Rewitalizacja zmienia nie tylko krajobraz, ale i sposób życia mieszkańców.  

Zobacz 16 odcinek audycji „Unia. To (się) opłaca”.  Szczegóły w tekście.

– „W Bytomiu na przykład ten teren po KWK Rozbark – no bajka! Kiedyś hałdy, ruina i strach tam wchodzić, a teraz teatr, szkoła tańca, ludzie z dziećmi chodzą. I zieleni sporo nasadzili – mówi pani Hanna, 53-latka z Bytomia. – Ale mam trochę obaw, bo jak za bardzo to wszystko zrobią na nowoczesno, to czy my jeszcze będziemy wiedzieli, że to Śląsk?

To przejaw troski pani Hanny o to, żeby w ferworze rozpędzonej modernizacji nie zgubić tożsamości regionu. Bardzo wyjątkowego i mocno przywiązanego do swojej tradycji.

Turysta znad morza: Jestem pod wrażeniem metamorfozy

Województwo śląskie jest przykładem modelowego wykorzystania pieniędzy z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. Jak czytamy na stronie slaskie.pl, Śląsk nie tylko mówi o transformacji, ale ją wdraża – miliardy z FST już pracują na rzecz regionu. 

A ten aktywnie stawia na nowoczesne technologie, w tym zaawansowane technologie w przemyśle, automatyzację i robotyzację. Rozwija się sektor usług, w tym centra nowoczesnych usług dla biznesu. Słowem – cytując klasyka piosenki – „widać, słychać i czuć”. 

Potwierdzają to ci, którzy na Śląsku byli wiele lat temu. I zachowali w pamięci region kopalniami i hutami stojący. Jak 40-letni pan Dominik z Gdańska, który ponownie pojawił się tam po 15 latach nieobecności. I…

– Jestem pod wrażeniem metamorfozy, jaka się tam dokonała – nie kryje zaskoczenia. 

Co konkretnie ma na myśli?

– Nowe muzea, centra kultury, odrestaurowane kamienice. Wszystko to tętni życiem. Ludzie z wyraźną dumą w głosie opowiadali mi o prężnie (to słowo idealnie pasuje do atmosfery moich rozmów) rozwijających się startupach i inicjatywach związanych z zieloną energią. Miejsca, w których dawniej dominował węgiel, teraz kwitną – relacjonuje pełen podziwu turysta znad morza.

Zainteresowanie wsparciem z FST przekracza dostępną pulę pieniędzy

Fundusz Sprawiedliwej Transformacji jest adresowany do takich właśnie regionów jak Śląsk. Regionów najbardziej dotkniętych przejściem na zieloną gospodarkę.

FST dysponuje budżetem w wysokości 17,5 miliarda euro. Inwestuje w regionach uzależnionych od paliw kopalnych lub/i przemysłu wysokoemisyjnego, wspierając ich transformację społeczno-gospodarczą. 

Z danych gromadzonych przez samorząd województwa śląskiego wynika, że zainteresowanie wsparciem w ramach Funduszu Sprawiedliwej Transformacji przekracza możliwą do przyznania pulę pieniędzy. Najwięcej środków, o które wnioskują beneficjenci, dotyczy zagospodarowania terenów zdegradowanych.

– Dzięki Funduszowi Sprawiedliwej Transformacji region zyskuje: nowe inwestycje, miejsca pracy, rozwój nauki i technologii, a przede wszystkim – szansę na zbudowanie nowej tożsamości gospodarczej opartej na zielonej energii i innowacjach – podkreśla Wojciech Saługa, marszałek Województwa Śląskiego, cytowany przez slaskie.pl.

W perspektywie unijnej polityki spójności 2021-2027 województwo śląskie dostało 5,2 mld euro. W tej kwocie aż 2,22 mld euro (ponad 9,6 mld zł) stanowią środki w ramach nowego Funduszu Sprawiedliwej Transformacji (FST). W przypadku Śląska okazał się to strzał w dziesiątkę.

Potwierdza to zainteresowanie tym funduszem, które…

– …jest tak duże, że gdybyśmy rozdysponowali pieniądze dla wszystkich aplikujących o dofinansowanie projektów z FST, całość jego środków zostałaby już dziś wyczerpana – podkreśla cytowana przez Portal Samorządowy Małgorzata Staś, dyrektorka ds. transformacji regionu w Departamencie Rozwoju i Transformacji Regionu Urzędu Marszałkowskiego.

Każdy Ślązak wie, co tam było: hałdy, resztki po biedaszybach 

To nie są tylko słowa i liczby – to realne zmiany w miastach, gminach, firmach... Odwołajmy się do przykładów.

Bytom. Tamtejszy samorząd – jak podał PAP – ruszył z realizacją projektu obejmującego aż 143 inwestycje w odnawialne źródła energii w domach jednorodzinnych. Inwestycje warte blisko 24 mln zł. W tej kwocie 18 mln zł pochodzi z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji.

– Pozyskane przez nas dofinansowanie trafi bezpośrednio do bytomian i pozwoli na skuteczną walkę ze smogiem szczególnie w tych dzielnicach Bytomia, gdzie dominuje zabudowa jednorodzinna – powiedział cytowany w informacji miasta jego prezydent Mariusz Wołosz. 

I dodał: – Dzięki temu projektowi mieszkańcy naszego miasta otrzymają 85-procentowe dofinansowanie na zakup i montaż instalacji odnawialnych źródeł energii. 

Pan Grzegorz z Chorzowa ma 71 lat i życie zawodowe spędził pod ziemią. Przeszedł górniczą drogę, a teraz obserwuje, jak zmienia się jego miasto.

– Przepracowałem ponad 30 lat na kopalni. Dla mnie Śląsk bez hałd i wież to jakby bez nosa. Ale trzeba powiedzieć szczerze – dobrze, że się te stare tereny ożywia – mówi.

Szczególnie chwali to, co stało się z Parkiem Śląskim, miejscem, które po wielu latach modernizacji znów tętni życiem.

Zrewitalizowany teren w Katowicach fot. screen Truso Media

– Każdy Ślązak wie, co tam było: hałdy, resztki po biedaszybach. A teraz chyba nowa „Elka” (linowa kolejka krzesełkowa  red.) jest i z góry można sobie oglądać park i ZOO. Tak samo jest w Katowicach. Ale co się da, to czasami zostawią. I dobrze, że zostawiają trochę z tego starego klimatu. Ja bym tylko chciał, żeby jeszcze pamiętać o tych, co tam robili. Tablica, zdjęcie, coś – dodaje z powagą.

Dla 27-letniej pani Zuzy z Katowic Śląsk z czasów dymiących kominów to już tylko opowieści dziadków. 

– Dla mnie Katowice to zupełnie inne miasto niż to, które wspominają moi dziadkowie. Muzeum Śląskie, cała Strefa Kultury – to robi megawrażenie. I to z NOSPR-em (Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia z siedzibą w Katowicach – red.) oczywiście, to już chyba jest znana w całej Polsce perełka dla lubiących dobre koncerty. 

Pani Zuza pracuje w międzynarodowej korporacji, często bywa w oddziałach firmy w Manchesterze i Liverpoolu — i tam też widzi przemianę postindustrialnych dzielnic.

– Ale mam wrażenie, że u nas nawet lepiej wyszło. Więcej zieleni, przemyślane przestrzenie. Kiedyś teren po kopalni był po prostu martwy. A teraz? Koncerty, wystawy, food trucki. Fajnie, że to przyciąga młodych ludzi. Choć może brakuje mi jeszcze drobnych rzeczy – kawiarni z duszą, sklepików z lokalnymi rzeczami. Ale ogólnie – na plus – podkreśla. 

FST w kolejnej perspektywie unijnej. Apel do Komisji Europejskiej 

Marszałkowie polskich regionów węglowych niedawno podpisali w Katowicach porozumienie i apel do Komisji Europejskiej. Chcą w ten sposób przekonać ją, żeby Fundusz Sprawiedliwej Transformacji był kontynuowany również w kolejnej perspektywie unijnej.

W swojej determinacji, wynikającej z przekonania, że cel wart jest tego wysiłku, województwo śląskie poszło jeszcze dalej.

Leszek Pietraszek, wicemarszałek województwa śląskiego fot. Truso Media

 

Wciągamy kolejne kraje do sojuszu, który ma doprowadzić do podpisania wspólnego apelu do Komisji Europejskiej pod koniec czerwca. Apelu, w którym wyrażamy potrzebę utrzymania Funduszu Sprawiedliwej Transformacji (FST)  doprecyzował cytowany przez Portal Samorządowy Leszek Pietraszek, wicemarszałek województwa śląskiego. 

Jakie kraje ma na myśli?

Rozmawiamy z regionem francuskim, niemieckim, rozmawiamy z Hiszpanią, Czechami. Definiujemy potrzebę utrzymania FST, utrzymania go w dotychczasowych kwotach i tego, że to regiony wspólnie z gminami decydują o tym, jak te środki mają być wydatkowane. Robimy wszystko, żeby to utrzymać. 

Fundusz Sprawiedliwej Transformacji. Nowy odcinek audycji „Unia. To (się) opłaca”

Katowice, jeszcze niedawno symbol górnictwa i przemysłu ciężkiego. Dziś serce kultury, edukacji i nowoczesnych inwestycji. Dzięki dotacjom z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji powstaje nowe oblicze miasta. 

Jak zmienia się stolica Śląska dzięki środkom unijnym, sprawdzamy w najnowszym odcinku audycji „Unia. To (się) opłaca”.

O tym, jak Fundusz wpływa na polskie regiony, szczególnie te uzależnione od przemysłu wysokoemisyjnego, rozmawiamy z naszym ekspertem Leszkiem Pietraszkiem, wicemarszałkiem województwa śląskiego. Zapraszamy. 

Współfinansowane przez Unię Europejską. Wyrażone poglądy i opinie są jednak wyłącznie opiniami autorów i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy i opinie Unii Europejskiej. Unia Europejska ani organ przyznający pomoc nie ponoszą za nie odpowiedzialności.

Artykuł sponsorowany


zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 3°C Miasto: Lublin

Ciśnienie: 1009 hPa
Wiatr: 6 km/h

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: MagdaTreść komentarza: Super konkurs ze świetnymi nagrodami! 😍Data dodania komentarza: 6.12.2024, 21:52Źródło komentarza: Odkryj miejsce na podróż poznając świat bez hejtu i filtrówAutor komentarza: Magda Linette FoundationTreść komentarza: Fantastycznie widzieć, jak tenis zyskuje na popularności wśród dzieci! Takie inicjatywy to doskonała okazja, aby młodzi ludzie mogli odkrywać radość ze sportu, budować pewność siebie i uczyć się wartości, jakie niesie ze sobą rywalizacja fair play. Magda Linette Foundation z radością wspiera rozwój młodych talentów i zachęca do aktywnego spędzania czasu na korcie. Zapraszamy do odwiedzenia naszej strony linettefoundation.com, gdzie można dowiedzieć się więcej o naszych programach wspierających młodych sportowców!Data dodania komentarza: 9.11.2024, 23:04Źródło komentarza: Tenis dzieciAutor komentarza: Zwykły KowalskiTreść komentarza: Ładnie powiedziane aż oczy od mydlenia szczypią a rzeczywistość jest całkiem inna. tak faktycznie social jest super 35zł za dojazdy miesięcznie a reszta to szkoda już mówić. A młodzi chwalą ze jest super bo co maja powiedzieć... Czemu nie zapytają już doświadczonych jak jest. Pozdrawiam wszystkich Gadów.Data dodania komentarza: 1.02.2024, 14:27Źródło komentarza: Praca za kratami - funkcjonariusze więzienni poszukiwaniAutor komentarza: Jerzy ZagórowskiTreść komentarza: Szkoda, że na pogrzebie zabrakło zielonych mundurów. Śp. Dominik Jarociński był inżynierem leśnikiem. Całe zawodowe życie przepracował w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinku. Przez ostatnie kilkanaście lat był jej Rzecznikiem prasowym. Organizował liczne spotkania z mediami, pokazy terenowe, pogadanki na tematy przyrodnicze i ściśle leśne, w telewizjach kablowych , Radiu Koszalin, Szczecin/ m. innymi z prof. Pielowskim/. Był regionalnym działaczem Ligi Ochrony Przyrody. Wiele energii i zaangażowania wkładał w edukację przyrodniczą młodych ludzi, organizując liczne zawody i konkursy dla szkół z naszego powiatu. Był oddanym społecznikiem i patriotą, zakładał Solidarność leśną na Pomorzu Środkowym, za co w stanie wojennym został pozbawiony pracy. W ubiegłym roku został za swoją działalność zawodową i społeczną odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi. I jeszcze jedna uwaga, to śp. Dominik Jarociński z okazji 80-lecia Lasów stworzył na Zachodzie Park Leśników, wybrał teren, wyszukał monumentalny głaz, zaprojektował nasadzenia i osobiści nadzorował wszystkie prace. Obecnie Lasy Państwowe obchodzą jubileusz 100-lecia, dobrze by było gdyby Park nazwano imieniem założyciela, i posadzono Mu drzewko pamięci. Bo jak widać po wczorajszym braku zielonych mundurów pamięć ludzka jest jednak krótka!Data dodania komentarza: 29.10.2023, 01:57Źródło komentarza: Odszedł Dominik Jarociński - wieloletni rzecznik RDLP w SzczecinkuAutor komentarza: SąsiadTreść komentarza: Było w Polsce w przeszłości wiele krzywd, ale daliśmy sobie radę. Dziś po 78 latach od zakończenia 2 wojny światowej rozdrapywanie starych ran nie da nic pozytywnego, a wręcz odwrotnie. Niemcy obecnie to nie są te same Niemcy z roku 1940, czyli Hitlerowskie. Świat się zmienia i w obecnej sytuacji są inne oczekiwania od świata, choćby przeludnienie czy globalne ocieplenie i wiele innych. Narracja PIS anty Niemiecka doprowadziła do tego, że nawet Polak pracujący w Niemczech staje się wrogiem w Polsce. Nie będzie lepiej.Data dodania komentarza: 8.10.2023, 17:58Źródło komentarza: Radni z Razem dla Szczecinka chcą uchwały o reparacjachAutor komentarza: szczeryTreść komentarza: Tak od radnych a od mieszkańców ? Trzeba spytać mieszkańców Gminy bo radni nie są wiarygodni .Data dodania komentarza: 23.06.2023, 12:17Źródło komentarza: Wójt gminy Szczecinek z absolutorium i wotum zaufania
Reklama
Reklama