Jubileusz SOSW

  • 20.11.2020, 14:10 (aktualizacja 20.11.2020, 14:24)
  • Ryszard Bańka
Jubileusz SOSW

Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy obchodzi jubileusz pięćdziesięciolecia istnienia. To okazja by przybliżyć coś z jego działalności. W placówce uczy się obecnie sto sześćdziesięcioro uczniów, w internacie mieszka pięćdziesięciu sześciu wychowanków. Pracuje 63 nauczycieli i wychowawców oraz 26 pracowników administracji i obsługi.

 

SOSW od 50 lat pełni ważną rolę w zakresie edukacji, wychowania i rehabilitowania ucznia niepełnosprawnego. Na przestrzeni pięciu dekad placówka rozwijała się, ewaluowała dostosowując formy i metody pracy do indywidualnych potrzeb i możliwości swoich podopiecznych. Dzięki zaangażowaniu i wyjątkowej przychylności Starostwa Powiatowego w Szczecinku ośrodek ma możliwość ciągłego rozwoju. Placówka zapewnia swoim uczniom szeroką gamę zajęć specjalistycznych, takich jak np.: logopedia i różnego rodzaju terapie. W szkole standardem jest korzystanie przez nauczycieli w pracy z dziećmi niemówiącymi z komunikacji alternatywnej i wspomagającej. Realizowany jest projekt "Mówię bez słów"- wspomagające i alternatywne sposoby porozumiewania się uczniów niemówiących lub posługujących się mową w ograniczonym stopniu. Pracę dydaktyczno - wychowawczą i rewalidacyjno - terapeutyczną realizuje wysoko wykwalifikowana kadra pedagogiczna posiadająca specjalistyczne przygotowanie do pracy z dzieckiem niepełnosprawnym. W zajęciach specjalistycznych wykorzystywane są różnorodne pomoce dydaktyczne i środki multimedialne. W placówce działają rozmaite kluby wsparcia i koła zainteresowań. Ośrodek jest inicjatorem i organizatorem wielu konkursów i różnorodnych przedsięwzięć. Dzięki dużej aktywności i podejmowaniu interesujących przedsięwzięć ośrodek jest znany i rozpoznawany w środowisku lokalnym. Jest to miejsce szczególne, miejsce stworzone przez pokolenia nauczycieli entuzjastów, uczniów i ich rodziców. Niezależnie od czasu i struktury Ośrodka, zmian strukturalnych w koncepcji kształcenia ucznia niepełnosprawnego intelektualnie placówka ta była, jest i będzie potrzebna zarówno dzieciom niepełnosprawnym jak również ich rodzicom.

 

Ryszard Bańka

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe