Termomodernizacja za kratami

  • 16.10.2020, 13:59 (aktualizacja 16.10.2020, 14:23)
  • Ryszard Bańka
Termomodernizacja za kratami

Czy można coś zrobić żeby było cieplej, taniej, ładniej dla oka i z pożytkiem dla środowiska? Zakład Karny w Czarnem udowadnia, że jak najbardziej.

Mowa o realizowanej w jednostce na szeroką skalę termomodernizacji, która co prawda sporo kosztuje, ale przyniesie jeszcze więcej korzyści. Co warte podkreślenia, finansowana jest z różnych źródeł. Pierwsze zadanie, na które pieniądze płyną z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, obejmuje 10 pawilonów mieszkalnych dla osadzonych. - Zadanie to rozłożone zostało na lata 2017 – 2020 i kosztować będzie w sumie ponad 9,2 miliona złotych – informuje mjr Marek Żurowski, kierownik działu kwatermistrzowskiego Zakładu Karnego w Czarnem. - W przypadku 6 pawilonów prace już wykonaliśmy, a w pozostałych czterech jeszcze trwają.

Front robót nie ominął także innych budynków. Następnym realizowanym zadaniem jest termomodernizacja budynku sali widzeń oraz stropodachu budynku administracji. To z kolei pochłonie z budżetu państwa 860 tys. zł. Ekipa remontowa uwija się także przy ocieplaniu dachu budynku kuchni z częścią magazynu żywnościowego. Kosztować to będzie budżet blisko 340 tys. zł . - Termomodernizacja niesie za sobą kilka korzyści – wyjaśnia kwatermistrz. - Przede wszystkim poprawia efektywność energetyczną w budynkach. To natomiast przekłada się na mniejsze wydatki ponoszone na ich ogrzanie. Z kolei mniejsze zużycie gazu, to mniejsze zanieczyszczenie środowiska spalinami.

Ryszard Bańka

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe