Kilkadziesiąt lat temu, gdy ktoś budował dom, to nawet nie pomyślał o schodach wewnętrznych jako elemencie dekoracyjnym. Schody miały spełniać rolę praktyczną – najczęściej wciśnięte gdzieś w wąską klatkę zabierały dużo przestrzeni i nie stanowiły reprezentacyjnej części domu. Współczesne budownictwo ma nam na szczęście do zaoferowania dużo ciekawych możliwości. Jeśli chcemy, aby schody w naszym domu pełniły funkcję komunikacyjną oraz ozdobną to warto zwrócić uwagę na kilka czynników: lokalizację schodów w domu, rodzaj konstrukcji i użyte drewno.
Lokalizacja schodów
Schody prowadzące na piętro lub poddasze użytkowe można zlokalizować w różnych miejscach w domu. Mogą one znajdować się w korytarzu lub pokoju dziennym, mogą być zbudowane przy ścianie lub wolno stojące w bardziej centralnej części domu. W zależności od tego jak bardzo chcemy wyeksponować schody, tak należy dobrać ich lokalizację. Schody usytuowane w korytarzu, przy ścianie z pewnością nie będą stanowić centralnego punktu w pomieszczeniu. Natomiast schody samonośne prowadzące z otwartej przestrzeni na parterze, opatrzone piękną szklaną barierką z pewnością będą koncentrować na sobie uwagę. Podobnie będą się prezentować kręcone schody ażurowe.
Rodzaj schodów wewnętrznych
Tradycyjne schody żelbetonowe są obecnie rzadko wykorzystywane. Zajmują bardzo dużo miejsca i są mało reprezentacyjne. Stanowią sporą barierę w domu i podkreślają wyraźny podział między poziomami. Częściej inwestorzy decydują się na schody drewniane samonośne, dywanowe lub bardzo modne i designerskie schody wspornikowe. Dlaczego? Tego typu schody są lekkie, optycznie powiększają przestrzeń, nie zajmują dużo miejsca, doskonale sprawdzą się nawet w najbardziej znaczącej części domu.
Źródło zdjęcia: drewdom.com.pl
Weźmy pod uwagę na przykład schody wspornikowe. Doskonale pasują do minimalistycznych wnętrz. Praktycznie w ogóle nie ingerują w przestrzeń pomieszczeń, ale doskonale podkreślają charakter wnętrza.
Wspomnieliśmy o schodach samonośnych – jest to ogólna kategoria schodów, której elementem nośnym jest konstrukcja metalowa lub drewniana. Nie muszą być - choć mogą - montowane przy ścianie. Prezentują się niezwykle elegancko i wytwornie – mogą być uzupełnione na przykład o szklaną balustradę, co jeszcze podkreśli ich znaczenie aranżacyjne.
Rodzaj użytego drewna
Nie tylko lokalizacja schodów i ich styl ma znaczenie dekoratorskie, ale także rodzaj użytego drewna. Bardzo modne są egzotyczne gatunki drzew takie jak doussie, sapelli, cumaru, merbau, massaranduba, teak, iroko, meranti, ipe, wenge i wiele innych. Z uwagi na trwałość tego rodzajów drewna oraz niepowtarzalną kolorystykę – drewno z takich drzew jest często spotykane w polskich domach. Egzotyka jest na topie, jest synonimem luksusu, jeśli więc chcesz mieć modne i nowoczesne mieszkanie to wybierz tego typu drewno.
Niemniej pamiętajmy, że rodzime gatunki drzew, takie jak dąb, buk czy jesion, także znakomicie wpiszą się w potrzeby nowoczesnej aranżacji wnętrza.
Schody wewnętrzne nie są jedynie ciągiem komunikacyjnym. Stanowią element dekoracji wnętrza naszego domu. Warto więc starannie przemyśleć, w jaki sposób wykorzystać ich potencjał.