Wszechstronne zastosowanie obróbki CNC – przemysł motoryzacyjny
Branża, która w dużym stopniu korzysta z możliwości, jakie daje technologia CNC to motoryzacja. Aktualnie nie można wyobrazić sobie produkcji części samochodowych czy motocyklowych bez wykorzystania obrabiarek. Nic więc dziwnego, że wszystkie duże firmy i producenci doceniają wpływ, jaki technologia CNC wywarła na tej branży. Obrabiarki CNC dają możliwość masowej produkcji części i podzespołów. Każdy element, który zostanie wyprodukowany na frezarce czy tokarce, był dokładnie taki sam, jak poprzedni. Oczywiście wpływ na to ma także kadra operatorów i programistów, bez których nie byłoby to możliwe. Co dokładnie tworzy się przy pomocy technologii CNC w branży motoryzacyjnej? Przede wszystkim bloki i głowice silników, wałki rozrządu, korbowody, zaciski czy tarcze hamulcowe. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby były to przekładnie i koła zamachowe, elementy zwrotnic, obudów oraz podzespołów układu hamulcowego, a także wszelkiego rodzaju elementy układu przenoszącego napęd takie jak: wały napędowe, czopy, łożyska czy przeguby. Wszędzie tam wymagana jest precyzyjna obróbka skrawaniem, która zazwyczaj zakończona jest obróbką cieplną czy obróbką wykańczającą poprzez szlifowanie. W ostatnich latach przemysł motoryzacyjny wchodzi w nową fazę zwaną elektromobilność lub e-mobility. Procesom obróbczym poddaje się nie tylko części mechaniczne, ale także współpracujące z napędem bateryjnym elementy elektryczne. Tu wymagana jest znajomość obróbki skrawaniem materiałów wysoko przewodzących, wśród których góruje miedź w czystej formie. Jak widzisz, możliwości jest wiele, choć wymienione to zaledwie garstka.
Technologia CNC w przemyśle medycznym
Inżynieria precyzyjna wpływa również znacząco na przemysł medyczny. W tej branży liczy się przede wszystkim precyzyjne wykonanie elementów. Przemysł medyczny stawia wysokie wymagania branży CNC. Przykładem może być produkcja części, które następnie posłużą przy operacjach i zabiegach medycznych. Obróbce CNC poddaje się elementy i produkty, które sprawdzą się wszędzie tam, gdzie potrzebna jest precyzja, dokładność i bezpieczeństwo. Mowa więc tutaj nie tylko o chirurgii, ale również stomatologii. Technologia CNC wykorzystywana jest do tworzenia skomplikowanych części do laserów i robotów. Posłużą one do wykonywania czynności, które jeszcze kilka lat temu były niemożliwe. To wciąż nie koniec, - obróbka CNC pozwala tworzyć protezy i sztuczne elementy kości, które następnie wykorzystywane są w trakcie operacji, co znacząco ułatwia życie wielu pacjentom. Niewielu z nas zdaje sobie sprawę jak ważne jest zastosowanie precyzyjnej obróbki CNC w farmaceutyce. Wytwarzanie matryc i stempli do masowej produkcji tabletek to nie lada wyzwanie, któremu podołać mogą jedynie firmy spełniające najwyższe wymagania stawiane przez tę branżę. Więcej o technologii CNC dowiesz się tutaj: https://arpol-cnc.com/.
Budownictwo i lotnictwo – technologia CNC
Przemysł lotniczy również korzysta na rozwoju technologii CNC. Z jej pomocą możliwe jest tworzenie elementów silnikowych szeroko wykorzystywanych w tej dziedzinie. Przede wszystkim są to cylindryczne części silników turbinowych. Obróbka metali zapewnia także dostępność skomplikowanych detali wykorzystywanych przy budowie samolotów. Nie można zapomnieć także o budownictwie, a dokładniej o przemyśle budowlanym. Produkcja maszyn budowlanych lub części wchodzących w skład budowy maszyn to operacje składające się niejednokrotnie z kilku procesów technologicznych. W tym przypadku wykorzystuje się zarówno obróbkę skrawaniem, jak i ulepszanie cieplne zwane też hartowaniem. Zazwyczaj zaprojektowane elementy maszyn współpracują z innymi częściami. W związku z tym wymagane jest szlifowanie powierzchni na przykład do zamocowania łożyska lub w celu współpracy z innymi elementami. Obróbka skrawaniem elementów konstrukcyjnych budowli inżynieryjnych to dbałość nie tylko o właściwy wymiar. Równie ważne jest zastosowanie odpowiednich parametrów obróbczych, tak aby nie przegrzać materiału, który powinien zachowywać niezmienną strukturę na swojej powierzchni. Po zakończeniu obróbki skrawaniem, takie elementy poddawane są zabezpieczeniom antykorozyjnym poprzez nałożenie powłoki cynkowej czy pomalowanie powierzchni. Z pomocą technologii CNC obrabia się elementy żelbetowe, okucia budowlane, łączniki mechaniczne, nakrętki, śruby czy podkładki. CNC wpływa na wysoką jakość i stopień dokładności tych elementów, co przekłada się, między innymi na trwałość powstałych konstrukcji.