Kotły elektryczne - serce całego układu
Sercem instalacji grzewczej jest kocioł elektryczny, który może występować w dwóch konfiguracjach:
● jednofunkcyjnej, w której służy on do podgrzania wody w instalacji grzewczej,
● dwufunkcyjnej, gdzie piec używany jest zarówno do podgrzania wody użytkowej, jak i grzewczej.
Rolę systemu grzewczego w kotłach elektrycznych odgrywają grzałki, które konwertują energię elektryczną do cieplnej. Dzięki temu piec C.O. może w relatywnie krótkim czasie podnieść temperaturę do określonej wartości. Elektryczne instalacje grzewcze systemów centralnego ogrzewania charakteryzują się dużą efektywnością. Oznacza to, że straty energii są tu stosunkowo niewielkie, co poniekąd wynika z wysokiej sprawności kotła rzędu nawet 95 (i więcej) procent. Instalację grzewczą można zasilać zarówno napięciem sieciowym, jak i energią uzyskaną z paneli fotowoltaicznych.
Sterownik instalacji grzewczej
Jeśli kocioł elektryczny jest sercem całego systemu grzewczego, to sterownik jest jego mózgiem. Jego zadaniem jest sterowanie różnymi rodzajami instalacji grzewczych C.O., w tym grzałkami z wyłącznikiem bimetalicznym i urządzeniami dogrzewającymi wodę. Sterownik może być obsługiwany za pomocą sygnału z falownika (instalacje PV), a także za pomocą wbudowanych przycisków i termoregulatora pokojowego. Zaletą nowoczesnych sterowników jest opcja wyłączenia drugiego źródła ciepła. Jest ona przydatna w przypadku instalacji, które naprzemiennie czerpią energię z dwóch źródeł: kotła elektrycznego i instalacji fotowoltaicznej.
Pozostałe elementy instalacyjne
Kocioł elektryczny i obsługujący go sterownik to niejedyne elementy elektrycznej instalacji grzewczej. W jej skład wchodzą również układy wykonawcze, takie jak:
● dogrzewacze, które współpracują z instalacjami PV, pompami ciepła, a także stanowią wsparcie dla kotłów elektrycznych,
● sprzęgła hydrauliczne, które służą do łączenia obwodów kotłowego i grzewczego,
● zestawy hydrauliczne, niezbędne do przełączania się pomiędzy różnymi obwodami grzewczymi,
● zewnętrzne wężownice schładzające, których zadaniem jest schłodzenie przegrzanej instalacji grzewczej.
Połączenie tych wszystkich rozwiązań w jeden funkcjonalny organizm pozwala lepiej wykorzystać potencjał, jaki niesie ze sobą możliwość ogrzewania domu prądem.