Kupno samochodu – poradnik

 • 2 dni temu, 14:00
 • Grupa Tipmedia
Kupno samochodu – poradnik
Stoisz przed zakupem samochodu, ale nie wiesz zupełnie, jak się do tego zabrać? W dzisiejszym tekście opowiemy Ci więcej o najważniejszych kwestiach związanych z zakupem auta.

Pamiętaj o OC

Jeśli wybrałeś już swój wymarzony samochód, musisz teraz zadbać o jego ubezpieczenie. Niektóre polisy komunikacyjne, według polskiego prawa, są obowiązkowe, a inne dobrowolne, ale jedno jest pewne – im więcej zabezpieczeń tym lepiej. Najlepszym rozwiązaniem będzie wejście na stronę jednego z kalkulatorów lub porównywarek OC/AC, by szybko i bezproblemowo znaleźć najlepsze ubezpieczenie od renomowanych firm. Odwiedź stronę: https://gf24.pl/twoje-pieniadze/finanse/item/2499-ubezpieczenia-komunikacyjne-w-2020-czy-czekaja-nas-zmiany i dowiedz się więcej o rynku ubezpieczeń.

Kupno samochodu krok po kroku

 1. Zacznij od podstaw

Zanim zaczniesz przeglądać oferty, zastanów się, czy stać Cię na samochód i spróbuj oszacować, ile pieniędzy jesteś w stanie wydawać miesięcznie na utrzymanie pojazdu. Właśnie dlatego, powinieneś wziąć pod uwagę aspekty takie jak:

 • zużycie paliwa,

 • rodzaj paliwa,

 • pojemność silnika,

 • koszt napraw,

 • systemy bezpieczeństwa,

 • koszt części zamiennych.

Gdy już przeanalizujesz te wszystkie czynniki, będziesz wiedział, czego mniej więcej szukasz. To bardzo ułatwi przeglądanie ofert i dopasowanie ich do Twoich indywidualnych potrzeb.

 1. Auto z salonu, czy używane?

W tej kwestii najważniejsza jest tak naprawdę zasobność Twojego portfela. Jeśli jednak jesteś osobą, niezainteresowaną tematem motoryzacji i potrzebujesz jedynie samochód, który będzie niezawodny i sprawdzi się w codziennym życiu, lepszym wyjściem będzie samochód z salonu. Mniejsza awaryjność oraz fakt, że jesteś pierwszym właścicielem to prawdziwe atuty. Jak jednak wspomnieliśmy wyżej – wszystko zależy od tego, ile masz pieniędzy.

 1. Nie kupuj kota w worku

Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na samochód z salonu, czy też używane auto, koniecznie pojedź i sprawdź na własne oczy, jak pojazd prezentuje się w rzeczywistości. W przypadku salonu oględziny będą raczej ograniczać się wyłącznie do oceny stanu wizualnego. Z kolei pojazdy używane wymagają nieco więcej uwagi.

 1. Zabierz używane auto do mechanika

Najlepiej będzie, jeśli weźmiesz ze sobą zaufanego mechanika, który oceni na miejscu oględzin stan techniczny samochodu. W przypadku, gdy nie masz takiej osoby, umów się z niezależnym mechanikiem i pojedź do niego autem, które chcesz kupić. Podczas Twojego pierwszego spotkania z właścicielem, spróbuj samodzielnie dokonać wstępnej analizy. Zwróć uwagę na:

Lakier – na karoserii nie powinno być żadnych zacieków, odprysków czy ubytków. Wszystkie tego typu rzeczy znaczą, że pojazd brał udział w wypadku i był naprawiany.

Wnętrze kabiny – deska rozdzielcza, fotele oraz dźwignia zmiany biegów powinny być w nienagannym stanie, szczególnie jeśli sprzedający deklaruje niski przebieg pojazdu.

Szyby – zwróć uwagę, czy data produkcji szyb pokrywa się z datą produkcji samochodu. Jeśli nie, to znaczy, że ten element był z jakiegoś powodu wymieniany.

 1. Sprawdź historię auta

W Internecie dostępne są strony, na których szybko i bezproblemowo sprawdzisz, jak prezentuje się historia danego pojazdu. Wystarczy tylko, że poprosisz właściciela o podanie numerów rejestracyjnych oraz numerów VIN. Jeśli z jakiegoś powodu sprzedający nie chce podać tych danych, wiedz, że ma coś do ukrycia. W przypadku, gdy wszystko się zgadza, możesz kupić wymarzone auto. Pamiętaj o późniejszym zakupie ubezpieczenia. Jeśli chcesz dowiedzieć się, dlaczego warto używać porównywarek, przeczytaj ten artykuł.

Grupa Tipmedia
Materiał Partnera
Podziel się: