Schody wewnętrzne – jakie wybrać?

  • 25.09.2020, 15:00
  • Grupa Tipmedia
Schody wewnętrzne – jakie wybrać?
Budujesz swój wymarzony dom? Zastanawiasz się jak połączyć piętro z parterem lub parter z poddaszem użytkowym? Schody wewnętrzne to ważny element – spełnia nie tylko funkcję praktyczną, ale także estetyczną. Na co zwrócić uwagę wybierając rodzaj schodów?

Budowa upragnionego domu wiąże się z wieloma wyzwaniami. Inwestor staje przed koniecznością podejmowania setek decyzji. Niektóre z nich, tak jak wybór schodów wewnętrznych, to bardzo poważne decyzje, które będą rzutować na komfort mieszkania przez następne kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt lat. Jeśli ktoś decyduje się na gotowy projekt domu, to ma nieco ułatwione zadanie. Ale zawsze można wprowadzić poprawki do projektu, które między innymi mogą obejmować zmianę schodów wewnętrznych.

Schody wewnętrzne – na co zwrócić uwagę?

Dobra komunikacja między parterem a piętrem lub poddaszem użytkowym to bardzo ważna kwestia. Najczęściej na wyższej kondygnacji zlokalizowane są sypialnie domowników. Wybierając schody warto więc zastanowić się nad potrzebami swojej rodziny. Jeśli mamy lub planujemy mieć małe dzieci, albo w domu jest osoba w podeszłym wieku, to uwzględnijmy ten fakt decydując się na rodzaj schodów. Jakie elementy konstrukcji schodów mają znaczenie w kwestii bezpiecznego poruszania się po schodach?

Inwestorzy chętnie wybierają schody jednobiegowe. Zajmują one mniej miejsca i wyglądają bardzo estetycznie. Jednak schody dwubiegowe są bardziej bezpieczne. Po pierwsze są mniej strome, a po drugie w połowie ich wysokości, gdy następuje zmiana kierunku najczęściej zlokalizowany jest spocznik – miejsce w którym można przystanąć i spokojnie odpocząć. Po drugie schody dwubiegowe są bezpieczniejsze w przypadku potknięcia się i upadku.

Kwestia bezpieczeństwa wiąże się także z decyzją dotyczącą poręczy oraz rodzaju schodów. Na przykład schody dywanowe lub wspornikowe z pewnością są mniej bezpieczne niż schody bolcowe czy policzkowe.

Jeśli najważniejszym kryterium wyboru schodów i design to z powodzeniem możemy wybrać schody, które w ostatnich latach są najbardziej popularne, czyli ażurowe, półkowe lub dywanowe.

Schody samonośne

Kto po raz pierwszy interesuje się tematyką schodów wewnętrznych, to z pewnością poczuje się mocno zaskoczony ilością rodzajów i sposobów wykonania. Polecamy dokładne zapoznanie się ze wszystkimi opcjami, ponieważ jak już wspomnieliśmy na początku artykułu – wybór schodów to decyzja na kilkanaście lat.

Najchętniej wybierane są schody samonośne. Ogólnie rzecz ujmując, są to schody, opierające się na konstrukcji drewnianej lub stalowej – nie muszą przylegać do ściany i mamy pełną swobodę co do lokalizacji tych schodów w domu. Zajmują mało miejsca i doskonale prezentuję się na przykład w salonie. Do schodów samonośnych zaliczamy:

  • schody bolcowe

  • schody policzkowe

  • schody grzebieniowe

  • schody dywanowe.

Źródło zdjęcia: Drewdom

Schody wspornikowe

Od kilku lat ogromną popularnością cieszą się schody wspornikowe. Inaczej nazywamy je półkowymi. Jak wyglądają? Ich punktem wsparcia jest ściana. Każdy stopień osadzony jest w ścianie oddzielnie. Takie schody rzeczywiście wyglądają jak półki „wystające” ze ściany. Takie schody praktycznie w ogóle nie zajmują miejsca i doskonale prezentują się w minimalistycznych, loftowych wnętrzach. Nie radzimy decydować się na takie schody, gdy w domu są dzieci.

Jakie schody wewnętrzne wybrać? To pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Każdy musi przeanalizować swoje warunki oraz potrzeby. Można przedyskutować swoje wątpliwości ze stolarzem, który ma nam wykonać i zamontować schody – z pewnością podpowie praktyczne rozwiązania.

Grupa Tipmedia
--- Artykuł sponsorowany ---
Podziel się: