Kiedy warto zapisać się na kurs pierwszej pomocy?

  • 24.07.2020, 13:00
  • Grupa Tipmedia
Kiedy warto zapisać się na kurs pierwszej pomocy?
Zgodnie z polskim prawem każdy ma obowiązek podjęcia próby udzielenia pomocy poszkodowanemu, niezależnie od umiejętności. Nawet amatorsko wykonana pomoc przedmedyczna zwiększa szanse poszkodowanego na przeżycie. Komu przyda się kurs pierwszej pomocy? Jakie warunki trzeba spełnić, by się zapisać?

Kto może zapisać się na kurs pierwszej pomocy?

Brak znajomości zasad udzielania pierwszej pomocy jest w Polsce dość częsty – wiele osób nigdy nie miało możliwości uczestniczyć w takim szkoleniu. Nawet osoby, które brały kiedyś udział w kursie pierwszej pomocy często nie wiedzą, jak zachować się w razie wypadku. Do tego często zdarza się, że ktoś nie zapisuje się na kurs z obawy, że nie poradzi sobie z dużą ilością nowej wiedzy.

Warto wiedzieć, że podstawowe kursy pierwszej pomocy są przygotowywane z myślą o osobach, które nie mają żadnej wiedzy medycznej. Do tego na dobrych szkoleniach praktyka przeważa nad teorią – zadaniem instruktora jest przede wszystkim nauczyć praktycznych zachowań, a nie przytłaczać uczestników nadmiarem wiedzy z obcej dla nich dziedziny. W związku z tym niezależnie od wieku i wykształcenia praktycznie każdy może wziąć udział w kursie pierwszej pomocy.

Ile trwa kurs pierwszej pomocy?

Szkolenia z pierwszej pomocy są zazwyczaj bardzo zwięzłe – trwają od kilku do kilkunastu godzin, a więc jeden lub dwa dni. Dlatego często organizuje się je w weekendy, by mogły w nich brać udział osoby aktywne zawodowo. Na czas trwania kursu ma też wpływ ilość posiadanego przez organizatora sprzętu szkoleniowego. Niektóre firmy, takie jak https://www.transmedyk.pl/kurs-pierwszej-pomocy/ zapewniają przynajmniej jeden fantom na dwie osoby – dzięki temu wiele osób jednocześnie może ćwiczyć nowe umiejętności w praktyce.

Kursy pierwszej pomocy zazwyczaj są płatne – najczęściej płacą uczestnicy, chyba że szkolenie przeprowadzane jest na zlecenie pracodawcy. Wtedy koszty ponosi firma zamawiająca szkolenie.

Często również uczelnie i instytucje publiczne organizują takie kursy dla studentów i pracowników – jeżeli nadarzy się taka okazja, wato z niej skorzystać. Umiejętność udzielenia pierwszej pomocy może się przydać każdemu.


 

Grupa Tipmedia
--- Artykuł sponsorowany ---
Podziel się: