Świeto Wojska Polskiego - szczecineckie obchody

  • 15.08.2022, 13:37 (aktualizacja 15.08.2022, 16:20)
  • Ryszard Bańka
Świeto Wojska Polskiego - szczecineckie obchody S. Włodarczyk
Dziś przypada podwójne święto. W Kościele katolickim obchodzone jest święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, a w państwie Święto Wojska Polskiego. Jest to dzień ustawowo wolny od pr5acy. Święto Wojska Polskiego jest obchodzone na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej w 1920 r., stoczonej w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Ustanowiono je 30 lipca 1992 r. Natomiast Święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, nazwane też Świętem Matki Boskiej Zielnej, to tzw. święto kościelne nakazane, dotyczące wzięcia do nieba z ciałem i duszą Najświętszej Maryi Panny po zakończeniu jej ziemskiego życia.

Szczecineckie obchody rozpoczęto msza w kościele mariackim. Po mszy, w przy dźwiękach orkiestry wojskowej z Koszalina w asyście kompanii honorowej wojska polskiego uczestnicy mszy przyszli pod pomnik Marszalka Józefa Piłsudskiego, gdzie odbyła się druga część uroczystości. Obchody, przygotowane przez Małgorzatę Golińską, sekretarza stanu w Ministerstwie Klimatu, odbyły się według ceremoniału wojskowego. Uroczystość prowadzili oficerowie z 8. Koszalińskiego Pułku Przeciwlotniczego. Po meldunkach złożonych dowódcy pułku, przy dźwiękach Hymny Narodowego na maszt wciągnięto flagę państwową, następnie odczytano list od Ministra Obrony Narodowej. Głos zabierała też posłanka Małgorzata Golińska, odczytano apel poległych. Kompania honorowa oddala salwę, a punktem kulminacyjnym było złożenie kwiatów u stóp pomnika Marszalka. Następnie kompania przedefilowała przed uczestnikami uroczystości, a orkiestra wykonała jest kilka marszowych utworów. Podczas uroczystości można było zobaczyć kilka elementów uzbrojenia polskiego wojska. Były wozy bojowe i wyrzutnie rakietowe Grom.

 

Ryszard Bańka

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe