Narodowa Kapela Bandurzystów z Ukrainy w Szczecinku

  • 08.06.2022, 15:05 (aktualizacja 10.06.2022, 17:43)
  • Ryszard Bańka
Narodowa Kapela Bandurzystów z Ukrainy w Szczecinku
W kinie Wolność zaprezentowała się Narodowa Kapela Bandurzystów z Ukrainy. Bandura to ukraiński ludowy instrument muzyczny należący do chordofonów, w którym struny szarpie się palcami lub plektronem.

Współcześnie istnieje kilka typów i rozmiarów bandury. Zazwyczaj bandura posiada 12 strun basowych i 43 sopranowe, strojone chromatycznie w pięciu oktawach. Jej wersja koncertowa ma od 62 do 65 strun i mechanizm zmiany stroju zapożyczony z harfy. Wersja dla dzieci ma 42 struny. W orkiestrach używa się także wersji altowej, basowej i kontrabasowej. Bandura kijowska stanowi obecnie najpopularniejszą wersję tego instrumentu. Podczas koncertu artyści z Kijowa śpiewali pieśni patriotyczne, ludowe, a także kompozycje współczesne. Wstęp wolny. Ale zbierano datki na rzecz Funduszu Wspierania Ukrainy oraz Sił Zbrojnych Ukrainy. Na zakończenie koncertu zaśpiewali razem z publicznością piosenkę Hej Sokoły po polsku i ukraińsku. Obszerne fragmenty koncertu w piątek na antenie TV zachód i (od piątku) na www.tvzachod.pl

Ryszard Bańka

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe