Ile więcej za przedszkole zapłacą rodzice

  • 01.12.2021, 12:36 (aktualizacja 01.12.2021, 16:24)
  • Mateusz Ludewicz
Ile więcej za przedszkole zapłacą rodzice

Minimum 712 złotych miesięcznie dopłaci Miasto Szczecinek od stycznia 2022 roku do każdego dziecka uczęszczającego do przedszkola. Roczna dotacja, którą placówki przedszkolne otrzymają z miejskiego budżetu wyniesie niemal 12 milionów złotych!

Jeszcze na początku roku 2021 dotacja w programie „przedszkole za złotówkę” na każde dziecko wynosiła 710 zł. Pod koniec roku została podniesiona, a jego zakończenie pozwoli na oszczędności rzędu niemal 3 milionów złotych.
Do końca grudnia rodzice dzieci, które uczęszczają do „przedszkola za złotówkę” i przebywają w nim powyżej 5 godzin zapłacą 1 zł za każdą dodatkową godzinę opieki. Przy założeniu, że przedszkolak uczęszcza do placówki cały miesiąc opłata wyniesie około 60 zł. Od stycznia przedszkola mogą ją podnieść. Ale, jeśli nie chcą obciążać rodziców dodatkowymi kosztami podwyżka nie powinna być wyższa niż 184 złotych. O tyle bowiem mniejsza będzie dotacja przekazywana przez miasto.

Skąd wiec podwyżki opłaty stałej z 60 złotych do 320 czy nawet 350 złotych. Na pewno nie wynikają one z zakończenia funkcjonowania programu „przedszkole za złotówkę”. O wysokości podwyżek decydują dyrektorzy poszczególnych przedszkoli.

Placówki biorące udział w programie otrzymywały 100 procent dotacji. Teraz będzie to 75 procent. Trzeba jednak pamiętać, że podstawowa kwota dotacji jest regularnie podnoszona przez Miasto Szczecinek. W roku 2018 wynosiła ona 540 złotych, w roku 2022 będzie to już minimum 950 złotych. Co najważniejsze, środki te, choć trafiają bezpośrednio na konta przedszkoli, to tak naprawdę przypisane są do każdego dziecka uczęszczającego do placówki. I powinny być wydawane na jego utrzymanie.

Przypomnijmy, że szczecineckie przedszkola od lat otrzymują milionowe dotacje z budżetu miasta. Tylko w roku 2021 Przedszkole „Słoneczko” otrzymało w sumie ponad 1 milion 100 tysięcy złotych, co daje ponad 94 tysiące złotych miesięcznie. Dotację podobnej wysokości otrzymało Przedszkole „Nutka”, „Kredka” a nieco wyższą „Tęcza”. Z kolei Przedszkole „Bajka” otrzymało w roku 2021 ponad 900 tysięcy złotych dotacji, „Miś” ponad 1,6 miliona złotych, co daje ponad 130 tysięcy miesięcznie, a na konto Przedszkola „U Cioci Gosi” rocznie wpłynęło 1,3 miliona co daje niemal 110 tysięcy złotych miesięcznie.

 

Mateusz Ludewicz

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe