Obrady w powiecie

  • 03.11.2021, 12:59 (aktualizacja 03.11.2021, 15:21)
  • Ryszard Bańka
Obrady w powiecie

Sesje Rady Powiatu Szczecineckiego od dłuższego już czasu odbywały się w trybie online. Dzisiejsze (29.10) obrady miały tradycyjną formę i była to doskonała okazja do wręczenia stypendiów Starosty Szczecineckiego uczniom szkół ponadpodstawowych oraz nagród klubom sportowym i szkołom za osiągnięcia sportowe.

Stypendia Starosty Szczecineckiego otrzymali: Michalina Kosior z I Liceum Ogólnokształcącego im. Ks. Elżbiety w Szczecinku (średnia ocen 5,60), Natalia Alicja Siódmiak z Zespołu Szkół Technicznych w Szczecinku (średnia ocen 5,33) oraz Barbara Kosowska z Zespołu Szkół Nr 7 w Białym Borze (średnia ocen 5,20). Stypendium wynosi 300 zł i udzielane jest przez okres 10 miesięcy.

Ponadto stypendium Starosty otrzymał również Adam Maskalaniec, student dwóch kierunków: automatyki i robotyki na Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej (średnia ocen 4,685) oraz fizyki na Uniwersytecie Warszawskim (średnia ocen 4,96).Stypendium wynosi 450 zł miesięcznie.

Nagrody dla szkół:

Nagrodę 800 zł otrzymały najlepsze szkoły podstawowe rywalizujące w Wojewódzkich Igrzyskach Dzieci i Wojewódzkich Igrzyskach Młodzieży Szkolnej oraz najlepsza szkoła spoza terenu Szczecinka rywalizująca w tych dwóch kategoriach. Były to Szkoła Podstawowa nr 1 im. Adama Mickiewicza w Szczecinku oraz Szkoła Podstawowa w Iwinie. Ponadto ze względu na różnicę zaledwie jednego punktu w klasyfikacji szkół podstawowych uczestniczących w Wojewódzkich Igrzyskach Młodzieży Szkolnej, nagrodą w kwocie 500 zł starosta Krzysztof Lis uhonorował również szkołę, która zajęła II miejsce. Była to Szkoła Podstawowa nr 7 im. Noblistów Polskich w Szczecinku.

W przypadku szkół ponadpodstawowych rywalizujących w ramach Wojewódzkiej Licealiady, starosta Krzysztof Lis nagrodził trzy najwyżej sklasyfikowane, przyznając nagrody w wysokości 1300 zł, 1000 zł i 800 zł. Były to odpowiednio: I LO im. Ks. Elżbiety w Szczecinku, ZST w Szczecinku oraz ZS Nr 1 im. KEN w Szczecinku.

Kluby sportowe, które osiągnęły najlepsze wyniki otrzymały środki finansowe na zakup sprzętu sportowego. Były to:

ULKS Taekwondo Borne Sulinowo – nagroda w wysokości 3 tys. zł

KSW Szczecinek – nagroda w wysokości 2 tys. zł.

STS Pomerania Szczecinek – nagroda w wysokości 1 tys. zł.

Wśród podjętych przed radnych tego dnia uchwał zdecydowanie najważniejsze były te dotyczące konieczności wprowadzenia zmian do budżetu. Finansowych przesunięć wymagała jedna ze sztandarowych inwestycji Powiatu Szczecineckiego, a mianowicie przebudowa oddziału ginekologiczno – położniczego szczecineckiego szpitala. Na realizację rzeczonego zadania Powiat Szczecinecki przewidział 6,5 mln zł, z czego 5 mln zł stanowi dofinasowanie jakie samorząd otrzymał ze środków Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Chęć jego wykonania wyraziło dwóch oferentów, jednak każda z przedstawionych propozycji przewyższała kwotę jaką zarezerwowano w budżecie. Najkorzystniejszą ofertę opiewającą na prawie 9,2 mln zł przedłożyło Konsorcjum: Lider - Zakład Ogólnobudowlany Andrzej Byszewski, Partner - PHU „TERMOWENT- SERVICE” z Chojnic. Zarząd Powiatu stanął więc przed koniecznością podjęcia ważnej decyzji, czy unieważnić przetarg dotyczący inwestycji i ogłosić kolejny, czy też go zatwierdzić zwiększając tym samym środki finansowe na realizację zadania. Ostatecznie zarekomendowano drugie z rozwiązań, a w wyniku dzisiejszego głosowania radni zdecydowali o zmniejszeniu dochodów tegorocznego budżetu o kwotę 2,5 mln zł stanowiących środki z rządowego programu, tytułem przesunięcia realizacji inwestycji na 2022 rok.

Inne z wprowadzonych do budżetu zmian dotyczyły m.in: zwiększenia dochodów o kwotę 54.294,00 zł z tytułu aktualizacji pozyskanych środków z Funduszu rozwoju przewozów autobusowych na dofinansowanie lokalnych linii autobusowych; zwiększenia dochodów o kwotę 7.200,00 zł z tytułu planowanego otrzymania dotacji celowej w ramach pomocy finansowej z Miasta Szczecinek na dofinansowanie kursu sternika motorowodnego dla funkcjonariuszy straży pożarnej KP PSP w Szczecinku; zwiększenia dochodów o kwotę 91.980,00 zł z tytułu otrzymania środków z rezerwy części oświatowej subwencji ogólnej na finansowanie zajęć wspomagających uczniów w opanowaniu i utrwalaniu wiadomości i umiejętności z wybranych obowiązkowych zajęć edukacyjnych z zakresu kształcenia ogólnego oraz zajęć z języka mniejszości narodowej, języka mniejszości etnicznej i języka regionalnego - zgodnie z pismem Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej; zwiększenia dochodów o kwotę 35.000,00 zł z tytułu otrzymania środków z PFRON na projekt pn.: „Rehabilitacja 25 plus” realizowany przez Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Szczecinku; zwiększenia o kwotę 66.557,00 zł dochodów własnych realizowanych przez Zespół Szkół nr 7 w Białym Borze; zwiększenia dochodów o kwotę 285.000,00 zł z tytułu planowanego otrzymania dotacji celowej w ramach pomocy finansowej z Miasta Szczecinek na zakup sprzętu medycznego - zestaw laparoskopowy 2D oraz stanowisko do resuscytacji noworodków dla Szpitala w Szczecinku Sp. z o.o; zwiększenia dochodów o kwotę 12.000,00 zł z tytułu otrzymanej darowizny pieniężnej od firmy Kronospan z przeznaczeniem na stypendia dla najlepszych uczniów Zespołu Szkół Technicznych w Szczecinku, kształcących się w zawodzie technik technologii drewna w roku szkolnym 2021/2022; zwiększenia dochodów o kwotę 1.500.000,00 zł z tytułu otrzymania środków z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej na budowę hali sportowo- widowiskowej przy Zespole Szkół nr 1 im. KEN w Szczecinku.

Pozostałe z podjętych uchwał dotyczyły:

  1. Ustalenia wysokości opłat za usuwanie i przechowywanie statków lub innych obiektów pływających z obszarów wodnych położonych na terenie powiatu szczecineckiego na rok 2022;

  2. Ustalenia wysokości opłat za usunięcie i przechowywanie pojazdu usuniętego z drogi oraz wysokości kosztów powstałych w razie odstąpienia od usunięcia pojazdu w roku 2022;

  3. Ustalenia rozkładu godzin pracy aptek ogólnodostępnych na terenie Powiatu Szczecineckiego w okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2022 r.

  4. Zmiany uchwały w sprawie przyjęcia „Wieloletniego Programu Inwestycyjnego Powiatu Szczecineckiego na lata 2021-2023”;

  5. Uchwalenia zmiany wieloletniej prognozy finansowej Powiatu Szczecineckiego na lata 2021 – 2033.

 

 

 

 


 

Ryszard Bańka

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe