Archiwizje - Paul Stubbe

  • 19.04.2021, 14:06 (aktualizacja 19.04.2021, 15:17)
  • Ryszard Bańka
Archiwizje - Paul Stubbe

Dziś poniedziałek, a więc Pola Gajowniczek zaprasza do wspomnień. W dzisiejszych Archiwizjach przypomnimy sobie szczecineckiego lekarza i malarza Paula Stubbe.


 

Nazywany malarzem dawnego Szczecinka Stubbe pozostawił po sobie cykl obrazów przedstawiających ulice miasta, na przełomie XIX/XX w., a także najbardziej znane postacie z miejskiego pejzażu - zaczynając od burmistrza Sasse, a kończąc na ulicznych nędzarzach. Szczególnie cenny jest cykl obrazów namalowanych na zlecenie władz miasta w 1910, w 600-rocznicę nadania Szczecinkowi praw miejskich. Spośród 11 zachowanych obrazów Stubbego, osiem znajduje się w Muzeum Regionalnym w Szczecinku.

Ryszard Bańka

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe