Szczyt pandemii

  • 07.04.2021, 14:07 (aktualizacja 07.04.2021, 14:29)
  • Ryszard Bańka
Szczyt pandemii
W poniedziałek i wtorek otrzymywaliśmy bardzo pocieszające informacje o zakażeniach koronawirusem na terenie kraju. Na pierwszy rzut oka wydawało się, że pandemia ustępuje. Jednak liczba wykonanych testów sprowadziła na ziemię. Testów wykonano bardzo mało, toteż i mało wykryto zakażeń. W okresie świątecznym nie pracuje Podstawowa Opieka Zdrowotna to i skierowań na badania było dużo mniej.

Dziś Ministerstwo Zdrowia potwierdziło prawie 15 tysięcy nowych zakażeń we wtorek, to jest prawie dwa razy więcej niż to było w poniedziałek. Stwierdzono aż 638 zgonów z powodu koronawirusa. W naszym województwie wczoraj wykryto ponad 700 przypadków choroby i odnotowano 7 zgonów. Poprawie się sytuacja w województwie pomorskim. Tam stwierdzono 730 przypadków zakażeń i 28 zgonów. W powiecie szczecineckim wykryto 37 nowych przypadków chory, a w powiecie człuchowskim tylko 3. W powiecie złotowskim stwierdzono 4 przypadki. Te liczby są znacznie niższe niż te z okresu przedświątecznego. To jednak jeszcze o niczym nie świadczy. Wprawdzie szczepienia idą pełną parą, ale jeszcze daleko do osiągnięcia odporności populacyjnej. Obecny spadek zachorowań jest związany z okresem świątecznym i faktem, że to wtorek, a nie jak zwykle poniedziałek był pierwszym dniem poświątecznym. – Reprezentatywne informacje, to z jakim trendem mamy do czynienia, będziemy wiedzieli tak naprawdę dopiero w kolejnych dniach – mówił szef Ministerstwa Zdrowia. W związku z tym obecne obostrzenia zostaną przedłużone do 18 kwietnia. Szef MZ poinformował też, co może wydarzyć się w kontekście majówki oraz powrotu uczniów do szkół. Obecne wyniki są zbyt słabym sygnałem, by traktować je w optymistyczny sposób. Obłożenie łóżek szpitalnych wynosi ok. 80 proc., to są parametry niebezpieczne. Nie zapominajmy więc o stosowaniu się do obowiązujących zakazów. Dystans, dezynfekcja, maseczki i wietrzenie pomieszczeń to obowiązujące minimum. Warto też pamiętać, że częste mycie rąk również chroni przed zakażeniem.

Ryszard Bańka

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe