
Organizacje pozarządowe mogą starać się o dofinansowanie projektów z zakresu równego traktowania, w tym działań na rzecz równych praw kobiet oraz przeciwdziałania przemocy
i dyskryminacji w różnych obszarach życia mieszkanek województwa zachodniopomorskiego. Dofinansowane będą m.in. projekty, które zakładają udzielanie pomocy psychologicznej i prawnej. Budżet konkursu to 100 tys. zł, a środki te będą rozdysponowane w otwartym konkursie ofert, który uruchomiony został dziś, 2 kwietnia 2021 r.
– To nasza realna pomoc i wsparcie dla silnego głosu społecznego i równego traktowania. Przekazujemy konkretne środki na pracę organizacji pozarządowych, które będą nieść pomoc prawną i psychologiczną kobietom, walczącym o swoje podstawowe prawa. A ta pomoc, jak widzimy, jest bardzo potrzebna. Wiele kobiet spotyka się z represjami i problemami natury prawnej tylko z powodu uczestniczenia w manifestacjach, które przetoczyły się przez całą Polskę po ogłoszeniu wyroku. Wyroku, który zburzył delikatny konsensus społeczny w tak osobistych i traumatycznych decyzjach dotykających kobiety i ich bliskich – mówi marszałek Olgierd Geblewicz.
Ogłaszany konkurs stanowi uzupełnienie dotychczasowych działań realizowanych przez Samorząd Województwa, m.in. otwartych konkursów ofert i jasno wynika z „Programu współpracy Województwa Zachodniopomorskiego z organizacjami pozarządowymi na rok 2021”. – Udzielając porad psychologicznych czy prawnych za pośrednictwem NGO uzupełnimy nasze działania na rzecz równego traktowania – dodaje marszałek Olgierd Geblewicz. A tych działań w Samorządzie Województwa nie brakuje, bo władze regionu od lat wspierają w tej sferze mieszkanki i mieszkańców Pomorza Zachodniego. Pomysły NGO’sów realizowane są zarówno w dużych ośrodkach miejskich, jak i w mniejszych społecznościach wiejskich. Ponadto w urzędzie marszałkowskim działa Zespół ds. przeciwdziałania dyskryminacji osób LGBTQ+ czy przestrzegane są postanowienia Karty Różnorodności. Marszałek współpracuje z pełnomocniczką ds. kobiet i równego traktowania, a wśród czterech celów strategicznych do 2030 roku jako pierwsza została wskazana „Otwartą społeczność. Świadomi mieszkańcy i zaangażowane społeczności”.
Ogłaszany konkurs nawiązuje też do przejętego 28 stycznia 2021 r. przez Radnych Województwa Zachodniopomorskiego stanowiska wspierającego kobiety Pomorza Zachodniego. W uzasadnieniu czytaliśmy: Sejmik Województwa Zachodniopomorskiego w odniesieniu do wyroku Trybunału Konstytucyjnego, zabierającego kobietom prawo do decydowania o własnym losie w dramatycznych życiowych sytuacjach, solidaryzuje się z kobietami na Pomorzu Zachodnim, które manifestują w obronie prawa wyboru i decydowania o własnym życiu. Radni przy tej uchwale zdecydowali też o uruchomieniu 100 tysięcy złotych na wsparcie NGO’sów, które organizują pomoc prawną i psychologiczną dla kobiet. Województwo Zachodniopomorskie w marcu br. złożyło Skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie na rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody, który stwierdził nieważność tej uchwały. – Rozstrzygnięcie wojewody, które w jakiejś ponurej symbolice otrzymaliśmy w Dniu Kobiet, to z jednej strony próba cenzury lokalnego parlamentu, a z drugiej – uciszenia mieszkanek Pomorza Zachodniego – komentował sprawę marszałek Olgierd Geblewicz.
Nabór ofert, za pośrednictwem generatora witkac.pl, rozpoczyna się 2 kwietnia i potrwa do 25 kwietnia do północy. Szczegółowe informacje dotyczące konkursu dostępne są na stronie Wydziału Współpracy Społecznej Urzędu Marszałkowskiego, BIP oraz na platformie Witkac.pl. Konkurs koordynuje Biuro ds. organizacji pozarządowych.