Prezes Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Producentów Mebli Jan Szynaka oceniał Szczecinecki Klaster Meblowy

  • 19.03.2021, 14:23 (aktualizacja 19.03.2021, 18:44)
  • Agata Grela
Prezes Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Producentów Mebli Jan Szynaka…
W środę w Kronospanie gościł Prezes Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Producentów Mebli Jan Szynaka. Prezes wizytował Szczecinecki Klaster Meblowy, który aspiruje do bycia członkiem wspomnianej już Izby. Po wizytacji odbyła się krótka konferencja prasowa. Podczas konferencji prezes Szynaka ocenił działalność Szczecineckiego Klastra Meblowego.

Działalność Szczecineckiego Klastra Meblowego doceniła Ogólnopolska Izba Gospodarcza Producentów Mebli (OIGPM), której Prezes Pan Jan Szynaka miał okazję ocenić obiekty i firmy ulokowane na terenie szczecineckiej inicjatywy. Starający się o członkostwo w Izbie Klaster zaprezentował się z jak najlepszej strony.

Jedną z podstawowych zasad działalności OIGPM jest integracja polskiej branży meblarskiej w celu umacniania jej pozycji na arenie międzynarodowej i wspierania jej rozwoju wśród rodzimych gałęzi przemysłu. Doskonale rozumieją to twórcy Szczecineckiego Klastera Meblowego, którego założenia pokrywają się z misją Izby. Wspólne dążenia skłoniły ich do aspirowania do członkostwa w tej organizacji.

Podpisany we wrześniu 2013 roku m.in. przez Burmistrza Miasta, Starostę Powiatu i Kronospan list intencyjny zapoczątkował działania zmierzające do powołania Szczecineckiego Klastera Meblowego, czyli skoncentrowanej przestrzennie grupy przedsiębiorstw pochodzących z tego samego lub pokrewnych sektorów przemysłu, instytucji i organizacji. Dziś inicjator tego przedsięwzięcia – firma Kronospan – może śmiało powiedzieć, że projekt okazał się sukcesem. I to miał okazję ocenić Prezes Izby.

- Aktualnie w skład Szczecineckiego Klastra Meblowego wchodzą firmy produkcyjne, jednostki badawcze oraz instytucje skupione wokół branży meblarskiej. Na terenie naszej inwestycji – hal o łącznej powierzchni ponad 80 tys. m2 – funkcjonują: firma GK Factory (dawniej Grześkowiak Komponenty), STOL-TAP, Tvilum, BHK, ABO oraz nowy klastrowicz firma HMW – mówi Dyrektor Sprzedaży Kronospan Polska Bartosz Panas.

Klaster nieustannie się rozbudowuje – nie tylko powołując do życia nowe inwestycje, takie jak druga hala przy ul. Pilskiej, ale także dołączając nowych członków i przyczyniając się do rozwoju dotychczasowych. Między innymi firma STOL-TAP zajmując miejsce w nowym obiekcie wzmacnia swoje możliwości produkcyjne. Poszerzenie parku maszynowego zwiększy potrzebę zatrudnienia o prawie 20% w stosunku do obecnej załogi.

- Stworzenie stabilnego i zrównoważonego rynku pracy, a także poprawa jakości życia mieszkańców regionu to podstawowe założenia porozumienia z 2014 r. podpisanego przez Burmistrza Miasta oraz naszą firmę – mówi Członek Zarządu Kronospan Polska Krzysztof Aleksandrowicz. – Dzięki takim inicjatywom Szczecinek staje się coraz bardziej atrakcyjnym miejscem do życia. Działając lokalnie podnosimy konkurencyjność i innowacyjność regionu tworząc jednocześnie nowe miejsca pracy.

Utworzenie Szczecineckiego Klastra Meblowego nie tylko wydatnie przyczyniło się do zmniejszenia bezrobocia w powiecie, ale także stworzyło warunki do poszerzenia oferty edukacyjnej. Razem z Politechniką Koszalińską Kronospan otworzył Filię uczelni, a także powołał do życia Centrum Badawczo-Rozwojowe. Obie instytucje działają jako wsparcie Klastra i stanowią solidny fundament branży meblarskiej w naszym regionie.

Kronospan oraz wszystkie firmy zrzeszone w Szczecineckim Klastrze Meblowym popierają politykę zrównoważonego rozwoju i stawiają na gospodarkę w obiegu zamkniętym, co znacząco przyczynia się do wzmocnienia polskiego przemysłu drzewnego. Wykorzystanie drewna poużytkowego pochodzącego m.in. z procesu produkcji klastrowiczów chroni zasoby surowców naturalnych – lasy, zielone płuca planety. Dzięki zdobytemu doświadczeniu Kronospan wprowadził lepsze procedury, systemy zbiórki oraz przerobu drewna recyklingowego w technologii bezodpadowej i nadal je udoskonala. Działalność firmy na tym polu przyczynia się także do zmniejszenia ilości odpadów na wysypiskach.

 

 

Dzisiaj w firmach należących do SKM skupionych w bezpośrednim sąsiedztwie szczecineckiego zakładu Kronospan zatrudnionych jest blisko 500 osób. Koszt infrastruktury przygotowanej pod tę inicjatywę przekroczył 100 mln zł. Wszystkie podmioty działające w Klastrze przyczyniają się do wzrostu PKB, w którym przemysł meblarski stanowi 2,29%, gdzie w Unii Europejskiej to zaledwie 0,68%. Polska zajmuje drugie miejsce w rankingu eksporterów mebli na świecie oraz pierwsze w Europie.

Agata Grela

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe