Dokarmiajmy ptaki

  • 10.02.2021, 15:44
  • Ryszard Bańka
Pola i lasy przykrywa dość duża warstwa śniegu. To bardzo trudny okres dla zwierzyny dziko żyjącej w lasach i na polach. A szczególnie trudny jest dla ptaków, dlatego ich dokarmianie zimą to ważne i odpowiedzialne zajęcie.

Ptakom trudno jest znaleźć cokolwiek do jedzenia, gdyż wszystko zasypał śnieg. Poszukiwania na mrozie pochłaniają energię. Wielu ptakom nie uda się przetrwać ciężkich zimowych warunków – niskiej temperatury i opadów. Aby pomóc im w przetrwaniu zimy trzeba je dokarmiać. Pokarm powinien być bogaty w ziarna oleiste. Warto wyłożyć dla ptaków ziarna słonecznika i ziarna zbóż a także kasze, płatki owsiane, siemię lniane. Koniecznie sprawdzajmy jakość pokarmu i jego świeżość. Zepsute jedzenie czy zjełczała słonina zaszkodzi ptaszkom. W centrach ogrodniczych często dostępne gotowe mieszanki, idealnie skomponowane i bardzo lubiane przez ptaki. Ptaków nie wolno karmić produktami solonymi t.j. orzeszkami solonymi, soloną słoniną, słonym pieczywem. Bardzo niebezpieczny jest pokarm zepsuty np. spleśniały chleb lub pieczywo namoczone i zamarznięte. Nie wolno dawać ptakom nie ugotowanego pęczaku oraz innych pęczniejących w przewodzie pokarmowym ziaren. Wiosną i latem nasi skrzydlaci domownicy odwdzięczą się śpiewem i likwidacją szkodników.

Ryszard Bańka

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe