Oddzial terapeutyczny za kratami

  • 20.11.2020, 14:09 (aktualizacja 20.11.2020, 14:25)
  • Ryszard Bańka
Oddzial terapeutyczny za kratami

Eska czyli oddział specjalnego znaczenia w Zakładzie Karnym w Czarnem. To miejsce, w którym przebywają osadzeni o szczególnych dolegliwościach wymagających wobec nich specjalnego oddziaływania.

Mowa o oddziale terapeutycznym dla skazanych z niepsychotycznymi zaburzeniami psychicznymi lub upośledzonymi umysłowo Zakładu Karnego w Czarnem. Oddział przeznaczony jest dla 66 osadzonych. W chwili obecnej cele są jedno, dwu i trzyosobowe. Na bazę lokalową składają się jeszcze pomieszczenia do prowadzenia zajęć: 3 do terapii zajęciowej, 2 – psychoterapii grupowej i po 1 do zajęć kulturalno-oświatowych oraz sportowych. Oddział przeznaczony jest dla skazanych upośledzonych umysłowo w stopniu lekkim i umiarkowanym, z zaburzeniami osobowości , uzależnionych od alkoholu, substancji psychoaktywnych, a także mających skłonność do zachowań autoagresywnych i agresywnych oraz z rozpoznaniem chorób psychicznych. Terapia prowadzona jest w formie indywidualnej i grupowej. Program tworzy zespół terapeutyczny. Podopieczni mogą korzystać z zajęć dotyczących uzależnień, radzenia sobie z agresją, i autoagresją, przemocą domową. Uczestniczą w różnego rodzaju warsztatach, w których nabywają umiejętności społecznych takich jak: załatwianie spraw w urzędach, szukanie pracy, wykonywanie podstawowych czynności w gospodarstwie domowym. Ponadto w ramach terapii zajęciowej poznają podstawy malarstwa, krawiectwa wikliniarstwa, wyrabiania przedmiotów z masy solnej, z drewna, odlewów z gipsu rozmaitych ozdób i dekoracji, a także ogrodoterapia.

Skazani prezentują swoje dokonania podczas konkursów świątecznych. Ich prace wystawiane są również na rozmaite licytacje charytatywne. Od kilku lat, przy czynnym udziale skazanych, organizowane są w oddziale spotkania wigilijne. Przygotowania rozpoczynają się kilka tygodni wcześniej od wypieku pierników i nauki kolęd. W ubiegłym roku wspólnie z kapelanem więziennym została zorganizowana akcja pn. Skarpeta Świętego Mikołaja, dzięki której skazani otrzymali upominki świąteczne. Organizowane są również obchody świąt państwowych. Z kolei zajęcia kulturalne i sportowe to rożnego rodzaju gry i konkursy tematyczne. Ważnym elementem działalności terapeutyka jest korzystanie z pomocy podmiotów zewnętrznych takich jak OPS w Czarnem, Ośrodek Readaptacji w Wandzinie oraz Człuchowskim Domem Kultury i Nadleśnictwem Czarne Człuchowskie.

Ryszard Bańka

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe