Biskupia dyspensa

  • 19.10.2020, 14:03 (aktualizacja 19.10.2020, 16:20)
  • Ryszard Bańka
Biskupia dyspensa
Gwałtownie rozszerzająca się epidemia jest dla wszystkich bardzo trudnym doświadczeniem. W Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej też przyjęto szczegółowe reguły bezpieczeństwa i higieny określone w zarządzeniu biskupa ordynariusza Edwarda Dajczaka. Zarządzenia dotyczą m.in. uczestnictwa w niedzielnej mszy świętej, Uroczystości Wszystkich Świętych oraz wizyty duszpasterskiej - czyli tzw. kolędy. Będą one aktualizowane wraz ze zmieniającą się sytuacją i ewentualnymi nowymi rozporządzeniami władz państwowych.

Biskup napisał: W nawiązaniu do Komunikatu Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski z dnia 16 października 2020 r., wobec nowych obostrzeń sanitarnych podczas zgromadzeń religijnych, mając na uwadze zagrożenie zdrowia oraz życia, niniejszym udzielam dyspensy od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we Mszy Świętej do dnia 28 listopada 2020 r. następującym wiernym: osobom w podeszłym wieku; osobom z objawami infekcji, osobom, które czują trudny do pokonania lęk przed zarażeniem; osobom, które nie będą mogły skorzystać z możliwości uczestnictwa we Mszy św. ze względu na ograniczenie liczby wiernych w kościołach w strefach tzw. „czerwonej” i „żółtej” - czytamy w zarządzeniu. Skorzystanie z dyspensy oznacza, że nieobecność na Mszy niedzielnej we wskazanym czasie nie jest grzechem. Zachęcam też do duchowej łączności ze wspólnotą Kościoła poprzez transmisje radiowe, telewizyjne lub internetowe. Biskup ponadto przypomina, że w strefie czerwonej podczas liturgii w budynkach może przebywać nie więcej niż 1 osoba na 7m2, uczestnicy przebywają w odległości nie mniejszej niż 1,5 m oraz realizują obowiązek zakrywania ust i nosa. Podczas każdej liturgii możliwe jest przyjęcie Komunii Świętej zarówno bezpośrednio do ust, jak i na rękę. Prawo liturgiczne Kościoła dopuszcza jako równoważne, dwie formy przyjmowania Komunii św. O formie tej decyduje każdy wierny, w sposób wolny i nieskrępowany. Wolno spowiadać poza konfesjonałami, w przygotowanych do tego pomieszczeniach. Nie wolno używać tzw. konfesjonałów zamkniętych. Wobec obecnej sytuacji epidemiologicznej i ograniczeń w liczbie osób mogących uczestniczyć we Mszach św. w kościołach oraz zasad funkcjonowania szkół w strefach żółtej i czerwonej, wszystkie bierzmowania są zawieszone do odwołania. W najbliższym roku w Diecezji Koszalińsko- Kołobrzeskiej nie odbędzie się wizyta kolędowa w tradycyjnej formie. Zamiast odwiedzin kolędowych w domach mieszkańcy bedą zapraszani do kościołów w mniejszych grupach na wieczorną Mszę św. Intencją tej Mszy będzie modlitwa za zaproszonych danego dnia parafian.

Ryszard Bańka

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe