Obwodnica gotowa

  • 08.11.2019, 13:53 (aktualizacja 08.11.2019, 15:46)
  • Ryszard Bańka
Obwodnica gotowa
15 lat czekali mieszkańcy Szczecinka na obwodnicę w ciągu drogi krajowej nr 11. Koncepcja jej budowy zrodziła się w 2004 roku,ale dopiero w listopadzie 2015 roku podpisano umowę na jej budowę. Czas realizacji określono wówczas na 34 miesiące, ale trochę się przeciągnęło i 7 listopada po nowej drodze pojechały pierwsze samochody. Oddanie do użytku szczecineckiej obwodnicy ma symboliczne znaczenie.

- Ta obwodnica zamyka pierwsze 4 tysiące kilometrów dróg szybkiego ruch w Polsce – mówił minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. - Na tym nie poprzestajemy, budujemy kolejne drogi i obwodnice.

Za realizacje zadania podziękowała mieszkanka Szczecinka Małgorzata Golińska, sekretarz stanu w ministerstwie środowiska.

- S 11 to droga życia dla mieszkańców tej części Pomorza – mówi Małgorzata Golińska. - Dziękujemy za realizację tej części. Mówi się, że to dopiero początek, ale patrząc na tempo budowy dróg możemy być pewni, że i ta droga doczeka się pozytywnego finału.

Pierwotna wartość budowy to ponad 322 mln zł. Ostatecznie wydano prawie 401 mln zł, a unijne dofinansowanie stanowi ponad 50 proc. tej kwoty. Nowa droga ma prawie 12 km długości, jest dwujezdniowa, po dwa pasy ruchu na każdej jezdni. Pas awaryjny ma szerokość 2,5 m, a gruntowe pobocze 0,75m. Na trasie zbudowano kilka wiaduktów, mostów, przepustów ekologicznych. Są dwa węzły: Centrum i Wschód. Ponadto wjazdy i zjazdy w poziomie drogi. Obwodnica rozpoczyna się przy rondzie na ul. Koszalińskiej, a kończy na rondzie za miejscowością Turowo w kierunku Piły. Przy węzłach i zjazdach ustawiono nowoczesne, hybrydowe znaki informacyjne. To największa inwestycja drogowa w historii Szczecinka. Mierząca około 12 km obwodnica Szczecinka w ciągu drogi krajowej nr 11 omija miasto od wschodu. Jej uruchomienie wyprowadzi ruch tranzytowy z miasta i w sposób zdecydowany ograniczy przejazd ciężkich samochodów wyładowanych drewnem do Kronospanu.

Ryszard Bańka

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe