Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 29 maja 2025 08:37
Reklama

Ogrzewanie podłogowe czy grzejniki- co się bardziej opłaca

Budowa domu wiąże się z wyborem ogrzewania, które montowane jest na wiele długich lat. Pod uwagę brane są koszty montażu, eksploatacji i urządzenia do sterowania. Najczęściej wybór pada między ogrzewaniem podłogowym a grzejnikowym. Warto znać wady i zalety każdego z nich i sprawdzić, które jest najodpowiedniejsze.
  • 28.07.2020 15:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Ogrzewanie podłogowe czy grzejniki- co się bardziej opłaca

Wybór ogrzewania wcale nie jest najłatwiejszym wyborem, gdyż trzeba wziąć pod uwagę różnice w kosztach montażu oraz eksploatacji. Jak wielu użytkowników ogrzewania, tak wiele różnych opinii. Część z nich powstała przez brak umiejętności i wiedzy na temat obsługi ogrzewania. Porównaj wady i zalety ogrzewania podłogowego i grzejnikowego. W razie pytań skontaktuj się z firmą Ewol ze Szczecina, a jej pracownicy szybko rozwieją wszystkie Twoje wątpliwości. 

ogrzewanie podłogowe

Ogrzewanie podłogowe jest wybierane częściej, gdyż jest bezpieczniejsze dla alergików

Różnice między ogrzewaniem podłogowym a grzejnikami

Ważne jest, aby przed zdecydowaniem się na jeden rodzaj ogrzewania zapoznać się z różnicami pomiędzy nimi. Każde z nich działa w inny sposób i każdemu może odpowiadać inny czynnik bardziej niż komuś innemu. Dlatego warto spojrzeć na dobre i te złe strony związane z montażem nowego ogrzewania. 

Tabela 1

Po zapoznaniu się z obiema stronami ogrzewania, warto wybrać te czynniki, które są dla nas najważniejsze i na podstawie nich podjąć rozsądną decyzję. 

Specyfikacja ogrzewania podłogowego i grzejników 

Każdy rodzaj ogrzewania ma swoje zalety i wady. Warto zapoznać się z rzetelnymi informacjami na temat każdego rodzaju ogrzewania. Istnieje wiele mitów, związanych zarówno z ogrzewaniem podłogowym jak i grzejnikowym. Każdą taką informację warto weryfikować.

tabela 2

Warto spojrzeć na tabelę powyżej i pomyśleć, które z czynników są dla nas najważniejsze. Na podstawie takich krótkich tabel można wstępnie podjąć decyzję, mimo to warto jest rozszerzyć swoją wiedzę na ten temat jeszcze bardziej.   

Grzejnik

Termostat pozwala sterować ogrzewaniem w każdym pomieszczeniu 

Porównanie ogrzewania podłogowego z grzejnikowym

Decydując się na ogrzewanie, warto jest spojrzeć na porównanie tych, nad którymi się zastanawiamy. W ten sposób można wybrać to, które ma najwięcej odpowiadających dla nas aspektów m.in. niezawodność, trwałość, wydajność cieplną, koszty czy komfort cieplny.

Niezawodność i trwałość

Ogrzewanie podłogowe -  ich trwałość to średnio ponad 50 lat. Maksymalna temperatura wody grzewczej nie może przekroczyć 95°C, a ciśnienie wynosi średnio około 2 barów. Wielkość elementów zależy od pomieszczenia oraz rozłożenia rur.

Grzejniki- ich żywotność zależy od rodzaju materiałów oraz jakości wody grzewczej. Rury z tworzyw sztucznych znajdują się na podłodze, ścianach lub na ich wierzchu.

Wykończenie podłogi

Ogrzewanie podłogowe - na etapie planowania wybór rodzaju wykończenia podłogi ma znaczenie. Ceramika i kamień przewodzą najlepiej ciepło, natomiast panele podłogowe i parkiet nie radzą sobie tak dobrze. Dlatego materiały znajdujące się na podłodze mają różny wpływ na przewodnictwo cieplne.

Grzejniki - pasuje do nich każdy materiał, ponieważ nie ma wpływu na wykończenie podłogi.

Informacje dla alergików oraz aranżacja pomieszczenia

Ogrzewanie podłogowe-  jest bezpieczne dla alergików, ponieważ nie powoduje unoszenia się kurzu, co wyjątkowo mocno wpływa na układ oddechowy alergika. Ogrzewanie podłogowe nie zajmuje miejsca, co pozwala na dobrowolne ułożenie mebli w pomieszczeniu. Ten rodzaj ogrzewania pozwala na ocieplenie mieszkania bez widocznych elementów instalacji i rur.

Grzejniki- powodują zwiększoną cyrkulację kurzu i jest to uciążliwe dla alergików. Ograniczają możliwość postawienia mebli, w ich miejscu. Dodatkowo przy zakupie trzeba uwzględnić wymiar, kolor i jakość wykonania całej instalacji, która będzie widoczna.

Regulacja i wydajność cieplna

Ogrzewanie podłogowe- montaż wymaga dużo większej staranności i dobrej jakości materiałów. Warto jest wyposażyć się w termostat, aby odpowiednio regulować temperaturę. Jeśli temperatura będzie zbyt wysoka, ogrzewanie podłogowe automatycznie się wyłączy. Regulacja pogodowa, pozwala na dostosowanie temperatury w pomieszczeniu, uwzględniając temperaturę na zewnątrz. 

Grzejniki- w porównaniu do ogrzewania podłogowego mają znacznie ułatwione projektowanie jak i montaż. Grzejniki znacznie szybciej reagują na temperaturę panującą w pomieszczeniu. Warto pamiętać, duży grzejnik zmniejsza wydajność pomieszczenia.

ogrzewanie podłogowe

Ciepłe powietrze zatrzymuje się przy podłodze, natomiast zimne unosi się do góry

Komfort cieplny

Ogrzewanie podłogowe - dzięki temu ogrzewaniu najcieplej jest przy podłodze, a chłodniejsze unosić będzie się po sufit. Ogrzewanie podłogowe to 30% konwekcja, a aż 70% powstaje przez promieniowanie cieplne. Zazwyczaj wykorzystywane jest w najczęściej używanych pomieszczeniach, takich jak salon. Ogrzewanie podłogowe pozwala ogrzać podłogę równocześnie, a temperatura nie przekroczy 26-29°C. Pomieszczenia takie jak łazienka lub pomieszczenie z drzwiami tarasowymi ogrzewane są do temperatury 31-35°C.

Grzejniki - skupiają się na konwekcji, a ciepło w nich roznosi się po pomieszczeniu i je ogrzewa. Grzejniki powodują zwiększoną cyrkulację kurzu. Można wyróżnić takie rodzaje jak: 

  • płytowe- grzejniki przekazują około 65% ciepła za pomocą promieniowania, a pozostałe 35% poprzez konwekcję. 
  • aluminiowe- przekazują ciepło przez konwekcję, a około 4- 8% przez promieniowanie; 
  • członowe- są to grzejniki stalowe i żeliwne, które przekazują 85-90% ciepła za pomocą konwekcji, a pozostałą część poprzez promieniowanie; 
  • konwektorowe- przekazują ciepło tylko i wyłącznie przez konwekcję; 

Koszty ogrzewania

Ogrzewanie podłogowe - charakteryzuje się oszczędnością wody około 6-12% rocznie, dzięki wykorzystaniu wody grzewczej w temperaturze 40-60°C. Temperatura pozwala na wykorzystanie takich elementów jak kolektory słoneczne, pomp ciepła do ogrzewania wody i pomieszczenia oraz kotłów kondensacyjnych.

Grzejniki - temperatura wody w grzejnikach wynosi w granicach 70°C. Mają one małą powierzchnię. Dlatego, aby pomieszczenie zostało całkowicie ogrzane należy zamontować kilka grzejników lub powinny być one większe, ze względu na mniejszą temperaturę wody grzewczej. 

Podczas wyboru ogrzewania do domu należy wziąć pod uwagę to, że można połączyć ze sobą ogrzewanie podłogowe z grzejnikowym. Jednak warto pamiętać, że ogrzewanie podłogowe wybierane jest najczęściej do montażu podczas budowy nowego budynku. Wiele osób zdejmuje ogrzewanie grzejnikowe i wymienia je na podłogowe. W zależności od możliwości finansowych oraz dodatkowych kosztów można wybrać ogrzewanie podłogowe wodne lub elektryczne. 
 

Artykuł przygotowany przy współpracy z firmą EWOL ze Szczecina, która zajmuje się instalacją elektrycznego ogrzewania podłogowego oraz ogrzewania zewnętrznego. 

--- Artykuł sponsorowany ---


zachmurzenie duże

Temperatura: 16°C Miasto: Lublin

Ciśnienie: 1008 hPa
Wiatr: 13 km/h

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: MagdaTreść komentarza: Super konkurs ze świetnymi nagrodami! 😍Data dodania komentarza: 6.12.2024, 21:52Źródło komentarza: Odkryj miejsce na podróż poznając świat bez hejtu i filtrówAutor komentarza: Magda Linette FoundationTreść komentarza: Fantastycznie widzieć, jak tenis zyskuje na popularności wśród dzieci! Takie inicjatywy to doskonała okazja, aby młodzi ludzie mogli odkrywać radość ze sportu, budować pewność siebie i uczyć się wartości, jakie niesie ze sobą rywalizacja fair play. Magda Linette Foundation z radością wspiera rozwój młodych talentów i zachęca do aktywnego spędzania czasu na korcie. Zapraszamy do odwiedzenia naszej strony linettefoundation.com, gdzie można dowiedzieć się więcej o naszych programach wspierających młodych sportowców!Data dodania komentarza: 9.11.2024, 23:04Źródło komentarza: Tenis dzieciAutor komentarza: Zwykły KowalskiTreść komentarza: Ładnie powiedziane aż oczy od mydlenia szczypią a rzeczywistość jest całkiem inna. tak faktycznie social jest super 35zł za dojazdy miesięcznie a reszta to szkoda już mówić. A młodzi chwalą ze jest super bo co maja powiedzieć... Czemu nie zapytają już doświadczonych jak jest. Pozdrawiam wszystkich Gadów.Data dodania komentarza: 1.02.2024, 14:27Źródło komentarza: Praca za kratami - funkcjonariusze więzienni poszukiwaniAutor komentarza: Jerzy ZagórowskiTreść komentarza: Szkoda, że na pogrzebie zabrakło zielonych mundurów. Śp. Dominik Jarociński był inżynierem leśnikiem. Całe zawodowe życie przepracował w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinku. Przez ostatnie kilkanaście lat był jej Rzecznikiem prasowym. Organizował liczne spotkania z mediami, pokazy terenowe, pogadanki na tematy przyrodnicze i ściśle leśne, w telewizjach kablowych , Radiu Koszalin, Szczecin/ m. innymi z prof. Pielowskim/. Był regionalnym działaczem Ligi Ochrony Przyrody. Wiele energii i zaangażowania wkładał w edukację przyrodniczą młodych ludzi, organizując liczne zawody i konkursy dla szkół z naszego powiatu. Był oddanym społecznikiem i patriotą, zakładał Solidarność leśną na Pomorzu Środkowym, za co w stanie wojennym został pozbawiony pracy. W ubiegłym roku został za swoją działalność zawodową i społeczną odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi. I jeszcze jedna uwaga, to śp. Dominik Jarociński z okazji 80-lecia Lasów stworzył na Zachodzie Park Leśników, wybrał teren, wyszukał monumentalny głaz, zaprojektował nasadzenia i osobiści nadzorował wszystkie prace. Obecnie Lasy Państwowe obchodzą jubileusz 100-lecia, dobrze by było gdyby Park nazwano imieniem założyciela, i posadzono Mu drzewko pamięci. Bo jak widać po wczorajszym braku zielonych mundurów pamięć ludzka jest jednak krótka!Data dodania komentarza: 29.10.2023, 01:57Źródło komentarza: Odszedł Dominik Jarociński - wieloletni rzecznik RDLP w SzczecinkuAutor komentarza: SąsiadTreść komentarza: Było w Polsce w przeszłości wiele krzywd, ale daliśmy sobie radę. Dziś po 78 latach od zakończenia 2 wojny światowej rozdrapywanie starych ran nie da nic pozytywnego, a wręcz odwrotnie. Niemcy obecnie to nie są te same Niemcy z roku 1940, czyli Hitlerowskie. Świat się zmienia i w obecnej sytuacji są inne oczekiwania od świata, choćby przeludnienie czy globalne ocieplenie i wiele innych. Narracja PIS anty Niemiecka doprowadziła do tego, że nawet Polak pracujący w Niemczech staje się wrogiem w Polsce. Nie będzie lepiej.Data dodania komentarza: 8.10.2023, 17:58Źródło komentarza: Radni z Razem dla Szczecinka chcą uchwały o reparacjachAutor komentarza: szczeryTreść komentarza: Tak od radnych a od mieszkańców ? Trzeba spytać mieszkańców Gminy bo radni nie są wiarygodni .Data dodania komentarza: 23.06.2023, 12:17Źródło komentarza: Wójt gminy Szczecinek z absolutorium i wotum zaufania
Reklama
Reklama