Jak pomagać w adaptacji dzieciom z Ukrainy?
Przede wszystkim nic na siłę. Warto być cierpliwym, dać dziecku czas na to, by weszło w interakcję z innymi. Nie należy zmuszać do wspólnej zabawy, a zachęcać.
Do polskich szkół i przedszkoli zaczęły uczęszczać dzieci z Ukrainy, bariera językowa może być problematyczna. Warto korzystać z pomocy osób, które znają język ukraiński, pomocą może okazać się translator.
Pokaż swoje pozytywne nastawienie, mów spokojnie, miła aparycja pomoże dziecku przełamać strach przed obcymi osobami. Pokaż miejsce, w którym dziecko się znajduje.
W szkole jeśli jesteś nauczycielem zmotywuj uczniów do współpracy.
Wspólnie przygotujcie ciepłe przywitanie, nauczcie się podstawowych zwrotów, zróbcie dekoracje, które małym uchodźcom dadzą choć odrobinę radości.
Są gminy, które organizują bezpłatne zajęcia sportowe, które pomogą odnaleźć się w nowej sytuacji, zapomnieć choć na chwilę o strachu, a także pomóc w adaptacji.
Ciekawe zajęcia, zajęcia sportowe, gry adaptacyjne szczególnie potrzebują uczniowie szkoły podstawowej.
Ukraińskie dzieci, a także młodzież często niejasnych dla nich przyczyn zostały zmuszone do ucieczki z domu. Cały ich świat się zmienił, dotąd znajome miejsca, w których czuły się bezpiecznie są daleko od nich. Od tego momentu wszystko stało się nowe, obce.
Przepełnione strachem potrzebują szczególnej troski i zrozumienia.
Zabawy integracyjne dla ukraińskich dzieci
Warto wyszukać ciekawe pomysły zabaw integracyjnych - ułatwią odnalezienie się w nowej grupie i miejscu, a także na chwilę oderwą uwagę od przykrych doświadczeń. Ważne by zabawy były dostosowane do grupy wiekowej i pomogły oderwać myśli od trudnej sytuacji.
Zajęcia integracyjne powinny być tak skonstruowane, by brak znajomości języka nie stanowił dla dzieci i młodzieży problemu. Warto znaleźć takie, w których wykorzystuje się gesty, ruch, rysunek. Szczególnie są te, które pomogą zapamiętać imiona.
Prowadzący, który prowadzi zajęcia lub warsztaty powinien wiedzieć o kilku kwestiach:
-
Zabaw i gier integracyjnych jest wiele - zastanów się, które będą odpowiadały grupie. Zwracaj uwagę jak uczestnicy na nią reagują, staraj się mieć przygotowanych kilka.
-
Cały czas dbaj o dobrostan psychiczny dzieci, ale nie narzucaj się swoją osobą
Serwisy regionalne często umieszczają informacje w języku ukraińskim o wydarzeniach dla dzieci i młodzieży - warto zapewniać im zajęcia i informować ich opiekunów o takich formach.