Pamięć związana z poświęceniem jakie wniesione zostało przez żołnierzy polskich na ziemi włoskiej jest od samego początku kultywowana z wielkim szacunkiem do wydarzeń jakie na terenie Republiki Włoskiej miały miejsce w okresie II WŚ. Ludzie związani ze Stowarzyszeniem wkładają duży wysiłek w upamiętnienie miejsc minionych krwawych wydarzeń. Również a może prze wszystkim ich działanie jest ukierunkowane do ludzi, którzy pozostali we Włoszech po wojnie i z tamta ziemią związali swoje dalsze losy. Pamiętając jednocześnie o swoich kolegach, którzy pozostali już na stałe w ziemi włoskiej. Dzień 01 czerwca 2021 roku, Sekcja Rzymska Koła Żołnierzy 12 Pułku Ułanów Podolskich w Szczecinie, została przekształcona w niezależne stowarzyszenie, zarejestrowane na terenie Republiki Włoskiej, również w Rzymie, o nazwie ASSOCIAZIONE DEI SOLDATI DEL 12° REGGIMENTO LANCIERI DI PODOLIA IN ITALIA (STOWARZYSZENIE ŻOŁNIERZY 12 PUŁKU UŁANÓW PODOLSKICH WE WŁOSZECH.Towarzystwo Myśliwskie jakie istnieje w obecnej formie generalnie zawiązane zostało w roku 1997. Od tego roku mija już 24 lata, przez ten okres wiele się wydarzyło w naszej historii, jednak generalnie można stwierdzić że zaznaczyliśmy na stałe naszą obecność w świadomości wielu myśliwych którzy związali swój los z Wojskiem Polskim.
Przełomową jednak datą w naszej historii był rok 2004 gdzie już niemal oficjalnie zaznaczyliśmy swoją obecność w kulturze łowieckiej poprzez zawiązanie przez żołnierzy - myśliwych - Pescipper’s, Towarzystwa Myśliwskiego PKW w Naqourze w Libanie.Jednak ostatecznie rok 2019 jest przełomem w naszej historii. Bowiem w tym właśnie roku po upływie 24 lat od zaistnienia takiej wewnętrznej potrzeby żołnierzy – myśliwych przebywających na misji ONZ, zawiązaliśmy oficjalnie, już zgodnie z istniejącym prawem Koło Łowieckie pod nazwą „Towarzystwo Myśliwskie Rosomak”, które umową cesji notarialnej przejęło tradycje, zwyczaje oraz propagowanie, upowszechnianie i kultywowanie pamięci oraz chlubnych tradycji Wojska Polskiego na Bliskim Wschodzie pod komendą gen Władysława Andersa a także tradycji 12 Pułku Ułanów Podolskich, którzy wyjątkowo mocno zaznaczyli swoją obecność w działaniach podczas II WŚ.
W dniu 9 września 2005. odbyło się pierwsze inaugurujące spotkanie Towarzystwa Myśliwskiego po powrocie z zakończonej misji ONZ. Spotkanie to miało miejsce w pomieszczeniach Parafii Św. Franciszka w Szczecinku, w parafii która od roku 1992 sprawuje opiekę nad nemrodami z kół łowieckich ulokowanych w rejonie Szczecinka Natomiast w dniu 3 listopada 2005 w kościele pod wezwaniem Św. Franciszka z Asyżu jak każe tradycja odbyła się Msza Święta poświęcona naszemu patronowi Św. Hubertowi, celebransem tej Mszy Świętej był jego Eminencja Ksiądz Biskup Kazimierz Nycz – wówczas, Ordynariusz Diecezji Koszalińsko – Kołobrzeskiej. Podczas każdej Mszy Św. poświęconej naszemu patronowi jest chwila, gdy serdecznie witamy osobę zaproszoną na Mszę a także zgromadzonych wiernych i myśliwych. Ten zaszczytny obowiązek przypadł wówczas kol. Kazimierzowi Weksel, który jest przedstawicielem KŁ OSZCZEP przy RDLP w Szczecinku. Kolega Kazimierz Weksej znany jest z doskonałych opowieści, dlatego też kilka słów powitania mile wysłuchanych zostało przez myśliwych i wiernych zgromadzonych w kościele.
W trakcie Mszy zaproszono uczestników misji pokojowych, żołnierzy - myśliwych w celu wręczenia pamiątkowych odznak. Pamiątkowy ryngraf w etui przekazany dla ks. Marka Kowalewskiego jako wotum, które umieszczone zostało w części kościoła poświęconej Św. Hubertowi patronowi myśliwych.W czerwcu 2019 roku zawiązane zostało oficjalnie „Towarzystwo Myśliwskie Rosomak”, deklaracja przystąpienia do PZŁ złożona została na ręce ówczesnego Łowczego Okręgowego Polskiego Związku Łowieckiego w Koszalinie. Koło Łowieckie „Towarzystwo Myśliwskie Rosomak”, które dokumentem umowy cesji notarialnej w dniu 19 maja 2020.r. oficjalnie przejęło tradycje, zwyczaje oraz kultywowanie pamięci o polskich żołnierzach na Bliskim Wschodzie, którzy odegrali bardzo ważną rolę i znaczenie podczas działań II WŚ w walce o Monte Carino czy też Ankore we Włoszech.Zwyczaje oraz tradycja tworzona przez polskich żołnierzy – myśliwych pełniących swoja służbę na Bliskim Wschodzie w jednostce PKW UNIFIL bardzo mocno wrosło w nasza świadomość. Będąc w tamtym regionie świata zapisywaliśmy niemal każdy swój dzień na taśmie celuloidowej i na zdjęciach, by po latach wspominać niemal każdy dzień swojego pobytu. Strona Nasza https://tm-pkw.wixsite.com/tm-rosomak jest stroną otwartą dla wszystkich z możliwością pobierania danych oraz niezbędnych informacji, które mogą być wykorzystane do celów prowadzenia własnych stron lub choćby dokumentacji kół łowieckich. Prezes Koła Łowieckiego „Towarzystwo Myśliwskie Rosomak” w Szczecinku za prowadzoną dotychczasową działalność w zakresie kultywowania pamięci i tradycji Wojska Polskiego oraz za służbę w jednostkach ONZ uhonorowany został w roku 2020 medalem „Zasłużonemu w służbie pokoju”.
Kierowane przez niego Koło Łowieckie za kultywowanie tradycji Wojska Polskiego na Bliskim Wschodzie a jednocześnie krzewienie tradycji polskiego łowiectwa i myślistwa poza granicami kraju w okresie pełnienia służby w jednostkach ONZ od samego początku istnienia wcześniej zawiązanego Towarzystwa Myśliwskiego Polskiego Kontyngentu Wojskowego a obecnie na terenie Polski poprzez środki multimedialne, Towarzystwa Myśliwskiego Rosomak, uhonorowane zostało medalem honorowym Stowarzyszenia CIRCOLO DEI SOLDATI DEL 12O REGGIMENTO LANCIERI DI PODOLIA IN ITALIA oraz Koła Żołnierzy 12 Pułku Ułanów Podolskich w Rzymie.
Napisz komentarz
Komentarze