Wielkanoc to najstarsze i najważniejsze święto chrześcijańskie. Niedziela Wielkanocna przypada
zawsze po pierwszej wiosennej pełni Księżyca. W czasach przedchrześcijańskich ten dzień był
czczony jako święto wiosny. Pisanki, jajka, przybrane kwiatami gałązki i zajączki były
atrybutami tego święta. Zwyczaje te zachowały się do dziś. Zając był szczególnym zwierzęciem
dla dawnych Słowian. Jego uszy, łapki i sierść dodawano do różnych trunków przez co uzyskiwały
magiczną moc. Od najdawniejszych czasów łączono zająca z Księżycem.
Pełna polotu fantazja Greków sprawiła, że z grupy gwiazd znajdujących się poniżej równika
niebieskiego wyodrębniono konstelację Zająca - informuje Lech Palczewski ze Szczecineckiego
Stowarzyszenia Miłośników Astronomii. Na starych mapach nieba kosmiczny Zając znajduje się
poniżej mitologicznego myśliwego Oriona. Z przestrachem spogląda na wielkiego psa Syriusza
i przelatującego Orła. Niebiański Zająć nigdy nie wznosi się wysoko, wieczorem w Wielkanoc
będzie widoczny nisko nad zachodnim horyzontem.
Konstelację Zająca tworzy 9 jasnych gwiazd. Najjaśniejszymi są żółte olbrzymy - Arneb
(arab. Zając) i Nihal (Wielbłąd). Interesującą gwiazdą w tej konstelacji jest R Leporis
(Obława). Zmienia swój blask raz na 432 dni i dlatego nazywa się Powracającą
Gwiazdą.
Warto spojrzeć na wielkanocne niebo w dniu 15 kwietnia tuż przed świtem - zachęca Lech
Palczewski. Zobaczymy zakrycie przez Księżyc najjaśniejszej i największej
planetoidy Ceres.
Nasz naturalny satelita rozświetlający wielkanocne niebo jasną połową lewej tarczy o
godzinie 4.54 zakryje na 2 godziny przebywającą w gwiazdozbiorze Strzelca planetoide. A
wieczorem - jeżeli pogoda pozwoli - warto wybrać się za miasto na spotkanie z odradzającą
się przyrodą i gwiazdami.
Reklama
Wielkanocne niebo
- TV Zachód
- 10.04.2001 00:00 (aktualizacja 14.08.2023 17:55)
Data dodania:
10.04.2001 00:00
Temperatura: 24°C Miasto: Lublin
Ciśnienie: 1020 hPa
Wiatr: 21 km/h
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Władysław Wojciechowski
Treść komentarza: Na Dolnym Śląsku istniało 20 manufaktur produkujących porcelanę. Dzisiaj nie ma już żadnej, dlatego ich "dzieła" chcemy ocalić od zapomnienia. Zapraszam do Muzeum,
Data dodania komentarza: 31.10.2025, 14:56
Źródło komentarza: Białe Złoto — nowa wystawa w Muzeum Regionalnym przypomina wałbrzyską porcelanę z kolekcji Wojciechowskich (od połowy XIX w. do czasów współczesnych)
Autor komentarza: Władysław Wojciechowski
Treść komentarza: Na Dolnym Śląsku istniało 20 manufaktur produkujących porcelanę. Dzisiaj nie ma już żadnej, dlatego ich "dzieła" chcemy ocalić od zapomnienia. Zapraszam do Muzeum,
Data dodania komentarza: 31.10.2025, 14:55
Źródło komentarza: Białe Złoto — nowa wystawa w Muzeum Regionalnym przypomina wałbrzyską porcelanę z kolekcji Wojciechowskich (od połowy XIX w. do czasów współczesnych)
Autor komentarza: Arkadiusz
Treść komentarza: A świetlicę w całości ufundował Kronospan. Szkoda, że nie ma o tym wzmianki w tekście. Sponsorzy chętniej dają pieniądze, gdy się ich zauważy.
Data dodania komentarza: 30.10.2025, 08:23
Źródło komentarza: Szczecinek: w Szkole nr 6 otwarto Świetlicę Marzeń — nowoczesne centrum zajęć, warsztatów i wsparcia dla rodzin
Autor komentarza: Basia
Treść komentarza: Kronospan, świetna robota, moja córka zachwycona.
Data dodania komentarza: 30.10.2025, 08:08
Źródło komentarza: Filmowe Wiadomości ze Szczecinka i Magazyn Telewizji Lokalnych
Autor komentarza: Władysław Wojciechowski
Treść komentarza: To tylko fragment naszej kolekcji. Chcemy być dumni z naszego miasta, dlatego udostępniamy naszą porcelanę w Muzeum Regionalnym w Szczecinku. Będzie jeszcze dużo atrakcji. Obiecuję.
Data dodania komentarza: 29.10.2025, 23:21
Źródło komentarza: Białe Złoto — nowa wystawa w Muzeum Regionalnym przypomina wałbrzyską porcelanę z kolekcji Wojciechowskich (od połowy XIX w. do czasów współczesnych)
Autor komentarza: Basia
Treść komentarza: Jak miło słuchać kogoś z tak ładną polszczyzną i końcówkami "ą", a nie wszechobecnymi "om". Dziękuję za "atrakcyjną ofertę", a nie: "atrakcyjnom ofertę". Niby nic, ale coraz rzadsze, nawet wśród nauczycieli, więc cieszy :-)
Data dodania komentarza: 25.06.2025, 16:31
Źródło komentarza: Będzie bezpiecznie i atrakcyjnie
Reklama
Reklama
Napisz komentarz
Komentarze