Starostwo szczecineckie zamierza sprzedać działkę, która - wg Komisji Regulacyjnej do spraw Gmin
Wyznaniowych - jeszcze w 1933 roku stanowiła własność Gminy Synagogalnej i zabudowana była budynkiem
synagogi. Komisja powiadomiła starostwo o wszczęciu postępowania regulacyjnego w sprawie zwrotu działki
z wniosku Gmin Wyznaniowych Żydowskich. Wnioskiem objęto również działkę przy ul. Nadrzecznej w Białym
Borze.
Sprawa jest bardzo skomplikowana - informuje Grzegorz Waśkiel, rzecznik prasowy starostwa. - Komisja
upomina się w zasadzie nie o tę działkę, na której stała synagoga. Synagoga stała w pobliżu zbiegu ulic
1 Maja i Jana Pawła II, tymczasem Komisja upomina się o teren nad rzeczką, co do którego są wątpliwości
czy istotnie był własnością Gminy Żydowskiej.
W miejscowym planie zagospodarowania sporny teren przeznaczony jest na potrzeby oświaty
ponadpodstwowej. Jest jeszcze wiele innych niejasności. Po wojnie teren ten nigdy nie był własnością
gminy żydowskiej. Przed wojną właścicielami byli obywatele niemieccy żydowskiego pochodzenia.
Trzeba też wyjaśnić, o którą działkę chodzi - mówi Grzegorz Waśkiel. - Ponadto, dlaczego ma być
zwracane mienie byłym obywatelom niemieckim, a co z resztą majątku przejętego przez Polskę w 1945
roku? Takich pytań - również w kontekście prawa międzynarodowego rodzi się więcej. To wszystko wymaga
wyjaśnienia.
Wątpliwości jest wiele, a starostwo ma udzielić odpowiedzi na wniosek komisji do końca września. Po
szczecineckiej synagodze nie ma już żadnego śladu. Została spalona w tzw. "Noc Kryształową" w
listopadzie 1938 roku. Później rozebrano resztki do fundamentów. W miejscu zbliżonym do lokalizacji
świątyni stoi obecnie internat Zespołu Szkół Zawodowych. Najprawdopodobniej sprawy nie uda się załatwić
na szczeblu powiatu.
Reklama
Synagoga bez synagogi
- TV Zachód
- 17.09.2001 00:00 (aktualizacja 27.07.2023 06:20)
Data dodania:
17.09.2001 00:00
Temperatura: 18°C Miasto: Lublin
Ciśnienie: 1022 hPa
Wiatr: 3 km/h
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Władysław Wojciechowski
Treść komentarza: Na Dolnym Śląsku istniało 20 manufaktur produkujących porcelanę. Dzisiaj nie ma już żadnej, dlatego ich "dzieła" chcemy ocalić od zapomnienia. Zapraszam do Muzeum,
Data dodania komentarza: 31.10.2025, 14:56
Źródło komentarza: Białe Złoto — nowa wystawa w Muzeum Regionalnym przypomina wałbrzyską porcelanę z kolekcji Wojciechowskich (od połowy XIX w. do czasów współczesnych)
Autor komentarza: Władysław Wojciechowski
Treść komentarza: Na Dolnym Śląsku istniało 20 manufaktur produkujących porcelanę. Dzisiaj nie ma już żadnej, dlatego ich "dzieła" chcemy ocalić od zapomnienia. Zapraszam do Muzeum,
Data dodania komentarza: 31.10.2025, 14:55
Źródło komentarza: Białe Złoto — nowa wystawa w Muzeum Regionalnym przypomina wałbrzyską porcelanę z kolekcji Wojciechowskich (od połowy XIX w. do czasów współczesnych)
Autor komentarza: Arkadiusz
Treść komentarza: A świetlicę w całości ufundował Kronospan. Szkoda, że nie ma o tym wzmianki w tekście. Sponsorzy chętniej dają pieniądze, gdy się ich zauważy.
Data dodania komentarza: 30.10.2025, 08:23
Źródło komentarza: Szczecinek: w Szkole nr 6 otwarto Świetlicę Marzeń — nowoczesne centrum zajęć, warsztatów i wsparcia dla rodzin
Autor komentarza: Basia
Treść komentarza: Kronospan, świetna robota, moja córka zachwycona.
Data dodania komentarza: 30.10.2025, 08:08
Źródło komentarza: Filmowe Wiadomości ze Szczecinka i Magazyn Telewizji Lokalnych
Autor komentarza: Władysław Wojciechowski
Treść komentarza: To tylko fragment naszej kolekcji. Chcemy być dumni z naszego miasta, dlatego udostępniamy naszą porcelanę w Muzeum Regionalnym w Szczecinku. Będzie jeszcze dużo atrakcji. Obiecuję.
Data dodania komentarza: 29.10.2025, 23:21
Źródło komentarza: Białe Złoto — nowa wystawa w Muzeum Regionalnym przypomina wałbrzyską porcelanę z kolekcji Wojciechowskich (od połowy XIX w. do czasów współczesnych)
Autor komentarza: Basia
Treść komentarza: Jak miło słuchać kogoś z tak ładną polszczyzną i końcówkami "ą", a nie wszechobecnymi "om". Dziękuję za "atrakcyjną ofertę", a nie: "atrakcyjnom ofertę". Niby nic, ale coraz rzadsze, nawet wśród nauczycieli, więc cieszy :-)
Data dodania komentarza: 25.06.2025, 16:31
Źródło komentarza: Będzie bezpiecznie i atrakcyjnie
Reklama
Reklama
Napisz komentarz
Komentarze