Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 25 kwietnia 2024 03:20

Czy warto zostać testerem oprogramowania?

Żyjemy w czasach, w których zmiana pracy i przekwalifikowanie zawodowe jest na porządku dziennym. Wiele osób decyduje się na nie nawet w późnym wieku, po wielu latach pracy w zupełnie innej branży. Coraz częściej spotykamy się ze stanowiskiem testera oprogramowania. Jest to branża IT, która przechodzi prawdziwy rozkwit. Dzieje się tak za sprawą wysokich zarobków oraz stabilności zatrudnienia.
  • 21.01.2020 12:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Czy warto zostać testerem oprogramowania?

W Internecie napotykamy się na pytania, czy warto zostać testerem oprogramowania i jak można to zrobić. Odpowiedź jest prosta: oczywiście, że warto! Tak naprawdę każdy z nas ma szansę na pracę jako tester oprogramowania. Mówi się nawet, że jest to zawód tzw. szybkiego startu, co pozwala na samodzielne zbieranie doświadczenia i naukę. Jednak oprócz samodzielnej nauki zawodu, warto zainwestować w szkolenie ISTQB, które kończy się egzaminem. Uzyskanie pozytywnego wyniku z egzaminu, uprawnia do otrzymania certyfikacji ISTQB. Certyfikowani testerzy oprogramowania mają dużo wyższe szanse na otrzymanie pracy w zawodzie testera. Zdarzały się już przypadki, w których osoba nieposiadająca certyfikacji, napotykała na utrudnienia w poszukiwaniu pracy. Po odbyciu szkolenia i uzyskaniu certyfikatu ISTQB, oferty pracy zaczynały napływać.

 

Szkolenie ISTQB można odbyć na różnym poziomie. Dla osób zaczynających swoją przygodę z QA, dostępne są szkolenia ISTQB z zakresu poziomu podstawowego. Wraz ze wzrostem kwalifikacji, realizować można kolejne poziomy certyfikacji.

 

Jakie umiejętności trzeba posiadać, żeby próbować zostać testerem oprogramowania? Przede wszystkim należy sprawnie posługiwać się komputerem, jego systemem operacyjnym i przeglądarkami. Cenną umiejętnością jest również posiadanie podstawowej wiedzy informatycznej, którą należy nieustannie pogłębiać. Zanim przystąpi się do szkolenia, warto zwiększyć swoją wiedzę teoretyczną z zakresu ISTQB. Po odbyciu szkolenia ISTQB lub samodzielnej nauki, należy jak najszybciej zdobyć wiedzę praktyczną, a więc szukać zatrudnienia jako tester. Warto pamiętać, że nasza kariera nie musi zacząć się od pracy w wielkiej korporacji. Czasem trzeba zacząć od małych rzeczy, żeby w przyszłości móc je rozwijać i realizować się na najwyższym poziomie.

 

Cenną umiejętnością dla testerów jest znajomość programowania i kodu. Oczywiście brak znajomości podstaw kodowania nie skreśla nas z pracy testera, ale zdecydowanie lepiej jest taką umiejętność posiadać. Każda z firm testerskich pracuje w inny sposób i będzie wymagać od swoich pracowników innych rzeczy. Nie ma jednej recepty, która wskaże wymagane umiejętności. Warto mieć w swoim CV certyfikację ISTQB, którą otrzymamy dzięki szkoleniu ISTQB.

 

Podsumowując powyższy artykuł, każdy z nas ma szansę na zostanie testerem oprogramowania. Można tego dokonać poprzez samodzielną naukę i nieustanny rozwój lub wybierając szkolenie ISTQB, które nie tylko przekaże nam potrzebną wiedzę, ale też zapewni certyfikację ISTQB, która jest mile widziana w firmach testerskich.

 

Źródło zdjęcia: pixabay.com

 

--- Artykuł sponsorowany ---