Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 29 marca 2024 16:23

Opuchlizna pod oczami- czy to objaw choroby?

Wiele kobiet zmaga się z workami i cieniami pod oczami. Jest to efekt nagromadzenia się płynu w tkankach i przebarwienia skóry. Są to oznaki przemęczenia lub stresu, lecz przyczyn może być wiele. Zdarza się, że opuchlizna pod oczami jest objawem chorobowym. Jak rozpoznać przyczynę tego problemu?
  • 18.09.2019 14:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Opuchlizna pod oczami- czy to objaw choroby?

Jakie czynniki wpływają na opuchliznę pod oczami?

Najczęstszą przyczyną powstawania worków pod oczami jest chroniczne zmęczenie, długotrwały stres, nadmierny wysiłek fizyczny lub umysłowy. Wpływ ma także niezdrowe odżywianie. Używanie soli w zbyt dużych ilościach jest szkodliwe, ponieważ powoduje zatrzymywanie wody w organizmie. Poza tym niewskazane jest nadużywanie alkoholu i palenie papierosów. W wielu przypadkach worki i cienie pod oczami są uwarunkowane genetycznie oraz po prostu są oznaką starzenia się skóry.

Jakie choroby powodują opuchliznę pod oczami?

Zasinienia pod oczami towarzyszą np. przy alergicznym zapaleniu kontaktowym skóry, alergicznym nieżycie nosa. Jeśli mamy do czynienia z alergią, najczęściej zasinieniom pod oczami towarzyszy świąd. Opuchlizna pod oczami może być objawem zatrzymywania wody w organizmie, a to może świadczyć o chorobie nerek np. kłębuszkowe zapalenie nerek lub zespół nerczycowy. Inną chorobą, której towarzyszą worki pod oczami, jest niedoczynność tarczycy. Jeżeli oprócz tego występuje przewlekłe zmęczenie, wahanie masy ciała, suchość skóry, problemy trawienne oraz z termoregulacją, warto udać się do lekarza. Opuchlizna w okolicy oczu i całej twarzy występuje nie tylko w niedoczynności, ale także w chorobach układu krążenia. Występuje to jednak rzadziej niż obrzęki kończyn dolnych lub górnych.

Jak sobie z tym radzić?

Jeśli worki i cienie pod oczami nie są oznakami choroby, istnieje wiele sposobów na walkę z tym problemem. Przede wszystkim trzeba się porządnie wyspać i zrelaksować. Można wykorzystać domowe sposoby takie jak: chłodne kompresy z zielonego ogórka, surowego ziemniaka lub kostek lodu. Kosmetyki, które niwelują cienie i worki pod oczami, powinny zawierać witaminę C i K, wyciąg ze świetlika lekarskiego, kofeinę, ekstrakt z miłorzębu japońskiego. Pomóc może masaż okolicy oczu, który poprawi przepływ limfy i zmniejszy obrzęki wokół oczu. Gdy problem jest bardziej uciążliwy lub jest spowodowany starzeniem się skóry, warto sięgnąć po dermokosmetyki np. Remescar Krem, Vichy, La Roche-Posay. W przypadku gdy podejrzewamy, że cienie i worki pod oczami są efektem np. alergii i czy innego schorzenia, najlepiej skonsultować się ze specjalistą i rozpocząć odpowiednie leczenie.

Materiał zewnętrzny