Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 18 kwietnia 2024 07:37

Mocznik w kosmetyce- w jakim celu się go stosuje?

Mocznik to produkt uboczny przemiany białek w naszym organizmie, który wydalany jest wraz z moczem i potem. Poza tym występuje w skórze i ma funkcję nawilżającą. Jest stosowany w kosmetykach codziennego użytku np. na popękane pięty, łokcie. Zawierają go również dermokosmetyki.
  • 18.09.2019 14:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Mocznik w kosmetyce- w jakim celu się go stosuje?

Mocznik stosowany w kosmetykach- czym jest?

Mocznik stanowi niezbędny element NMF, czyli naturalnego czynnika nawilżającego, który chroni skórę przed odwodnieniem. Jest substancją o dużej zdolności pochłaniania wody, czyli humekantem. Do celów kosmetycznych wytwarza się go z amoniaku i dwutlenku węgla. Nazwa „mocznik” jest określeniem potocznym, przez chemików i kosmetologów substancja ta jest nazywana diamidem kwasu węglowego, czyli karbamidem.

Zastosowanie mocznika.

Mocznik w kosmetykach występuje w różnych stężeniach- od 2 do 50%. Dzięki temu stosuje się go w różnych celach. Kremy nawilżające i regenerujące zawierają 2% stężenia mocznika. Natomiast kremy o stężeniu 2-10% są stosowane na popękane pięty, kolana i łokcie. Czasem popękane pięty potrzebują wyższego stężenia mocznika w kremie- nawet 30%. Są to maski, które wygładzają, zmiękczają i nawilżają bardzo suchą skórę, tworzą c tzw. płaszcz hydrolipidowy, który ogranicza utratę wody przez skórę. Preparaty o wysokim stężeniu mocznika- około 40% mają za zadanie złuszczanie naskórka- są to peelingi, preparaty złuszczające do skóry suchej i zrogowaciałej. Stężenie mocznika o wartości 50% zawierają preparaty lecznicze np. łuszczycę lub atopowe zapalenie skóry. Mocznik działa odkażająco, przeciwświądowo, a także wspomaga działanie innych substancji aktywnych zawartych w dermokosmetykach.

Mocznik znajduje się w różnych kosmetykach np. kremach do twarzy, rąk, stóp. Poza tym jest składnikiem balsamów do ciała, maści, emolientów, toników do twarzy, szamponów i odżywek do włosów. Znajduje się również w pastach do zębów. Kosmetyki z mocznikiem są skierowane do bardzo suchej, wrażliwej skóry. W leczeniu skóry z łuszczycą, trądziku z tzw. rybią łuską są stosowane dermokosmetyki z zawartością mocznika. Takie kosmetyki wygładzają naskórek, eliminują martwe komórki naskórka oraz zapobiegają złuszczaniu się nowych suchych skórek.

Aby sprawdzić, czy dany kosmetyk zawiera mocznik, trzeba szukać w składzie nazw takich jak np. carbamide, carbamide resin, carbamimidic acid. Jednak najważniejsza jest wartość stężenia mocznika w kosmetykach, dlatego na to trzeba zwrócić szczególną uwagę. Przed rozpoczęciem stosowania kosmetyków z mocznikiem, należy określić rodzaj skóry i zdefiniować problem skórny.

Materiał zewnętrzny