Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 23 kwietnia 2024 15:06

Hemoroidy u dzieci – co wtedy?

Hemoroidy u dziecka nie pojawiają się aż tak często, jak w przypadku ludzi dorosłych, co nie znaczy, że nie ma ich wcale. Są one związane przede wszystkim z predyspozycjami genetycznymi, a także zaparciami nawykowymi.
  • 16.07.2019 18:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Hemoroidy u dzieci – co wtedy?

Hemoroidy u dzieci – jak je rozpoznać?

Leczenie to nieodzowny element, kiedy u dzieci pojawią się hemoroidy. Jak mieć pewność, że chodzi o hemoroidy? Po pierwsze swędzi, po drugie boli oraz piecze w odbycie. Poza tym w kale można znaleźć krew oraz śluz, a wizyty w toalecie związane są z bólem oraz dyskomfortem. Choroby odbytu u dzieci nie zdarzają się tak często, jednakże nie można ich zignorować, gdyż są one niekomfortowe oraz trudno z nimi żyć. Mają one postać powiększonych oraz przekrwionych guzków krwawniczych. Za chorobę odpowiadają przede wszystkim predyspozycje genetyczne, jednakże należy wspomnieć również o przewlekłych zaparciach stolca. Kiedy mowa o dzieciach chodzących już do przedszkola, pojawiają się u nich zaparcia nawykowe. Dolegliwości tego typu trzeba leczyć, gdyż w innym przypadku może zakończyć się to wystąpieniem guzków krwawniczych.

 

Żylaki odbytu u dzieci – jak się objawiają?

Wśród skutków ubocznych dolegliwości należy wskazać przede wszystkim na ból oraz pieczenie w odbycie, a w kale występują niewielkie ilości krwi, można je znaleźć również na papierze wykorzystywanym do podcierania, albo majtkach. W wybranych przypadkach można znaleźć śluz w kale. U najmłodszych pacjentów występuje uczucie braku całkowitego wypróżnienia, a także mokrość w odbycie, towarzyszy im również ból w momencie wizyty w toalecie. Jako, że hemoroidy u dzieci nie są zjawiskiem spotykanym powszechnie, lekarz w pierwszej kolejności bierze pod uwagę inne rozwiązania, jak chociażby owsiki. Jednakże, kiedy w trakcie badania bez większych problemów można dojrzeć guzki w odbycie, na pewno mamy do czynienia z żylakami odbytu.

 

Do jakiego lekarza z hemoroidami?

Powszechnie wiadomo, że hemoroidy zostają leczone przez specjalistę, jednakże jaki lekarz leczy hemoroidy? Pierwsze kroki należy skierować do lekarza pierwszego kontaktu. Jeśli potwierdza on nieprawidłowości należy udać się do chirurga, który wykona badanie per rectum. Kiedy choroba zostanie potwierdzona należy przede wszystkim wzbogacić dietę o błonnik, zwiększyć dawkę przyjmowanych płynów, a także pracować nad wyrobieniem dobrych przyzwyczajeń odnośnie wypróżnień. Nie można zapomnieć o roli aktywności fizycznej, a także wprowadzeniu do diety leków na zaparcia dla dzieci. Maść na hemoroidy dla dzieci to kolejne rozwiązanie, które warto wziąć pod uwagę.

Materiał zewnętrzny