Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 26 kwietnia 2024 13:01

Pleśniawki – co jest ich przyczyną?

Pleśniawki u niemowlaka to tak samo trudny i bolesny temat jak kolki. W przypadku ich pojawienia się można zauważyć zdecydowany spadek wagi dziecka, gdyż traci ono apetyt, a do tego dużo więcej płacze. Istnieją jednak sprawdzone sposoby, żeby się ich pozbyć.
  • 16.07.2019 18:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Pleśniawki – co jest ich przyczyną?

Pleśniawki – co to jest?

Białe plamki na ustach to nie pozostałości mleka spożywanego przez dziecko, ale właśnie pleśniawki. Kiedy mama bądź tata stara się zetrzeć wspomniane plamki, zaczyna się dosyć intensywne krwawienie, co jest jednoznacznym znakiem, że mamy do czynienie z omawianym schorzeniem. Pleśniawki u noworodka są zakażeniem grzybiczym, które występuje w jamie ustnej. Co ciekawe, pierwsze pleśniawki mogą pojawić się już kilku godzin po porodzie oraz pierwszych przystawieniach do piersi. Właśnie w jamie ustnej grzyby mają idealne warunki rozwojowe, gdyż sprzyja im brak słońca oraz wilgotność.

 

Czy pleśniawki są zaraźliwe?

Pleśniawki w jamie ustnej są zaraźliwe, występowanie choroby u maluszka rozpoczyna się po kontakcie z grzybami. Może się to odbyć w trakcie naturalnego porodu w momencie przechodzenia przez kanał rodny. Inną możliwością jest picie mleka z piersi, w której występuje infekcja. Trzecim powodem jest oblizywanie smoczka dziecka, kiedy w jamie ustnej dorosłego występuje infekcja. Pleśniawki u dziecka, które skończyło już kilka miesięcy pojawiają się głównie po antybiotykach, kiedy zmagają się one z gorszą odpornością, bezustannie dotykają oraz wkładają do ust zabawki oraz inne przedmioty. Ząbkowanie to kolejna przyczyna, która może odpowiadać za występowanie pleśniawek, a także brak właściwego dbania o wyrzynające się ząbki.

 

Pleśniawki u noworodka – co dalej?

Co na pleśniawki? Kiedy na języku, wargach, dziąsłach oraz policzkach pojawią się białe plamki jest to znak, że dziecko zmaga się z pleśniawkami. Nieleczona choroba może być groźna w skutkach, gdyż rozprzestrzenia się ona na dalsze partie ciała. Oprócz tego, niemowlę zmaga się z bólem, dyskomfortem, nie je, dużo płacze oraz marudzi. W trakcie leczenia stosuje się specjalne środki przepisane przez lekarza prowadzącego. Mogą one mieć formę maści bądź żelu, w których występuje przeciwgrzybicza nystatyna oraz antyseptyczny Aphtin. Innym rozwiązaniem jest fiolet gencjany oraz witamina C podawana w formie kropel. W trakcie aplikacji używa się szpatułki, albo gazika który nakłada się na palec i smaruje całą jamę ustną maluszka. Konieczna jest delikatność.

Materiał zewnętrzny