Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 26 kwietnia 2024 08:46

Zapalenie łojotokowe skóry

Zapalenie łojotokowe skóry może przytrafić się każdemu, gdyż w pewnym momencie życia człowieka gruczoły zaczynają wydzielać zbyt dużą ilość łoju. Nie świadczy to o braku higieny czy zarażeniu się tym schorzeniem u fryzjera czy kosmetyczki.
  • 16.07.2019 18:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Zapalenie łojotokowe skóry

Gdzie może występować łojotokowe zapalenie skóry?

Łojotokowe zapalenie skóry jest problematyczne, gdyż nie wpływa ono pozytywnie na wygląd. Zapalenie skóry twarzy daje się przede wszystkim we znaki, gdyż jest ono najbardziej widoczne. Nawet kosmetyki nie są w stanie zamaskować wysuszonej, łuszczącej się skóry, która po nałożeniu na twarz podkładu (u kobiet) wygląda jeszcze gorzej. Zapalenie łojotokowe skóry pojawia się przede wszystkim w okolicy nosa, oczu oraz uszu, jednakże istnieją również wyjątki od tej zasady. Zapalenie skóry głowy jest jeszcze częstszą dolegliwością, a z wyglądu przypomina łupież. Skóra łuszczy się i można znaleźć ją we włosach oraz na ubraniach, przede wszystkim tych o ciemnym odcieniu. Nie wpływa to dobrze na poczucie komfortu oraz samoocenę osoby zmagającej się z tym problemem, jednakże, odpowiednie metody są w stanie zażegnać dolegliwość na zawsze.

 

Łojotokowe zapalenie skóry – u kogo występuje?

Zmiany łojotokowe pojawiają się przede wszystkim u osób młodych, będących w trakcie procesu dojrzewania. Nie oznacza to wcale, że ludzie w średnim wieku, a nawet starsi nie zmagają się z tego typu problemami. Zapalenie gruczołów łojowych występuje nawet u malutkich dzieci, w ich przypadku określane jest mianem ciemieniuchy. Kiedy człowiek zmaga się z cukrzycą, zapaleniem wątroby typu C, AIDS, zapaleniem trzustki, urodził się z zespołem Downa, szansa na wystąpienie łojotokowego zapalenia skóry jest bardziej prawdopodobne, niżeli u osób, które tych dolegliwości nie mają. Naukowcy potwierdzili, że łojotokowe zapalenie skóry występuje głównie u ludzi zmagających się z chorobami o charakterze neurologicznym. Zmiany łojotokowe mają idealne warunki do rozwoju, kiedy człowiek narażony jest na duże dawki stresu, zbyt często sięga po alkohol, a także nie odżywia się we właściwy sposób. Wśród przyczyn podaje się także nieczyste powietrze (w przypadku Polski smog w sezonie zimowym) i nieodpowiednia codzienna higiena. Skóra może zostać podrażniona przy pomocy konserwantów oraz barwników, których znaczne ilości występują nie tylko w kosmetykach, ale również jedzeniu. Zmiany łojotokowe chociaż tak nieprzyjemne i nieatrakcyjne są możliwe do wyleczenia, należy jednak bezzwłocznie udać się do dermatologa.

Materiał zewnętrzny