Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 29 marca 2024 13:13

Czym jest zapalenie kaletki maziowej?

Kaletka maziowa jest to woreczek z płynem umiejscowiony między sąsiadującymi tkankami, np. między kością a mięśniem lub ścięgnem. Zadaniem kaletek maziowych jest zmniejszenie tarcia do minimum i umożliwienie przesuwania się narządów względem siebie.
  • 17.04.2019 08:00
Czym jest zapalenie kaletki maziowej?

 

Kaletki znajdują się przede wszystkim w okolicach stawów łokciowych, kolanowych, biodrowych oraz barkowych. Czasem dochodzi do zapalenia kaletki maziowej. Najczęściej ma to miejsce w wyniku urazu lub przeciążenia w takich sytuacjach jak uprawianie sportu bez rozgrzewki. Gwałtowne ruchy wykonywane podczas np. gry w piłkę lub tenisa mogą skutkować stanem chorobowym.

Również przebywanie w nienaturalnej pozycji ciała przez wiele godzin np. siedzenie z łokciami opartymi o podłoże lub pisanie na klawiaturze ze źle ułożonymi rękami może stać się przyczyną zapalenia kaletki maziowej. Szkodliwe jest także wielogodzinne siedzenie na twardym krześle lub długotrwałe klęczenie.

Zapalenie kaletki maziowej pojawia się również w schorzeniach, takich jak reumatoidalne zapalenie stawów, dna moczanowa lub łuszczycowe zapalenie stawów. Objawy zapalenia kaletki maziowej to ból, obrzęk, ograniczona ruchomość danego miejsca. Zdarza się również, że pojawia się wybrzuszenie, tzw. zbiornik płynu przesiękowego np. nad stawem łokciowym. Jeśli płynu jest niedużo, wystarczy wdrożenie wypoczynku, aby organizm sam wrócił do równowagi oraz wchłonął nadmiar płynu. Jeśli stan zapalny się utrzymuje, warto udać się na wizytę do specjalisty - ortopedy lub reumatologa.

Leczenie podrażnionej kaletki maziowej polega na stosowaniu niesteroidowych leków przeciwzapalnych, zarówno miejscowo, jak i w formie tabletek. Jeśli zapalenie przerodziło się w stan bakteryjny, konieczne stanie się podanie antybiotyków. Zasadność wdrożenia antybiotyku ocenia się przez punkcję kaletki maziowej i zbadanie znajdującego się w niej płynu.

Przy schorzeniu kaletki maziowej pomocne są także zimne okłady oraz przeciwzapalne żele, jak Traumon

Jeśli zapalenie kaletki maziowej ma charakter nawracającej dolegliwości, wówczas lekarz rozważa konieczność zastosowania bardziej inwazyjnego zabiegu, polegającego na nakłuciu kaletki i opróżnieniu jej z płynu. Są to nieliczne przypadki. Zazwyczaj leczenie przeciwbólowymi preparatami oraz smarowanie bolesnego miejsca żelem w połączeniu z wypoczynkiem daje zadowalające rezultaty.

Materiał zewnętrzny