Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 29 marca 2024 14:24

Brak apetytu w podeszłym wieku – przyczyny i przeciwdziałanie

  • 16.04.2019 15:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Brak apetytu w podeszłym wieku – przyczyny i przeciwdziałanie

Brak apetytu w podeszłym wieku, głównie po 65 roku życia jest stosunkowo często spotykaną przypadłością, która wynikać może nie tylko z doskwierających chorób, ale również z pogarszającej się wraz z wiekiem kondycji psychicznej. Należy jednak pamiętać, że jedzenie jest źródłem codziennej energii, dlatego też warto wiedzieć, jak przeciwdziałać niechęci do spożywania posiłków u osób starszych.

Wiek podeszły a brak apetytu

Zgodnie z ustaleniami Światowej Organizacji Zdrowia pierwszym okresem starości jest wiek podeszły (osoby od 60 do 74 roku życia), określany także jako wczesna starość. Starość późna obejmuje natomiast okres między 75 a 89 rokiem życia, a tzw. długowieczność dotyczy osób, które ukończyły 90 lat.

Głównym czynnikiem powodującym brak apetytu u osób w podeszłym wieku jest naturalny i fizjologiczny proces starzenia się. Ma na to wpływ spowolnienie przemiany materii, co natomiast wynika z wolniejszej pracy narządów wewnętrznych. Ograniczone spożywanie posiłków oraz nieodczuwanie głodu może wiązać się także z problemami z przyswajaniem oraz wchłanianiem produktów na skutek wielu chorób układu pokarmowego, zaburzeniami smaku, węchu czy utratą uzębienia. Na brak apetytu nie wpływają jednak tylko i wyłącznie zaburzenia układu trawiennego. Przyczyn należy upatrywać się również w starzejącym się mózgu oraz układzie nerwowym, czego wynikiem jest demencja, a bardzo często także stany depresyjne. Osoby starsze po prostu zapominają jak przygotować podstawowe posiłki lub nie mają wystarczających sił, aby robić je każdego dnia. Za brak apetytu u osób w podeszłym wieku odpowiadać mogą również choroby układu sercowo-naczyniowego, takie jak nadciśnienie czy niewydolność serca, jak i duża ilość przyjmowanych lekarstw.

Sposoby na brak apetytu

Prawidłowe żywienie u osób starszych jest niezwykle ważne, ponieważ nie tylko przyczynia się do poprawy jakości ich życia, ale może również zmniejszać śmiertelność. Odpowiednia dieta jest bowiem źródłem cennych dla zdrowia witamin, minerałów, a także dostarcza energii na każdy dzień.
• Osobom w podeszłym wieku zaleca się spożywanie mniejszych objętościowo, ale za to częstszych posiłków o regularnych porach.
• Dieta powinna być urozmaicona, bogata w warzywa, owoce oraz zdrowe tłuszcze.
• Nie jest wskazane spożywanie posiłków tłustych, które są ciężkostrawne i mogą powodować złe samopoczucie, zwłaszcza przy zmniejszonym metabolizmie. Dania powinny być natomiast lekkie, doprawione aromatycznymi ziołami oraz bogate w liczne witaminy.
• Osoby w podeszłym wieku mogą także sięgać po leki wspomagające apetyt, takie jak Apetizer Senior, Succus Taraxaci Phytopharm czy Bioaron System.
• W przypadku problemów z przeżuwaniem należy miksować lub w miarę możliwości rozdrabniać osobie starszej posiłki oraz opierać dietę na dużej ilości zup i zdrowych koktajli.

Materiał zewnętrzny