Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 20 kwietnia 2024 02:02

Afty – jak sobie z nimi radzić?

Afty podobnie jak opryszczka są bardzo nieprzyjemnym stanem zapalnym. Pojawiają się zazwyczaj na błonie śluzowej podniebienia czy dziąseł i czasami bardzo trudno się ich pozbyć.
  • 16.04.2019 15:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Afty – jak sobie z nimi radzić?

Skąd się biorą afty?

Nigdy do końca nie wiadomo skąd się biorą afty, ale w większości przypadków występują na skutek próchnicy, kamienia nazębnego, wyrzynania się ósemek, czy nieodpowiedniej higieny jamy ustnej. Inne przyczyny pojawienia się aft to choroby przewodu pokarmowego, niedobór żelaza czy kwasu foliowego, osłabiona odporność, ale też genetyka. Czasami za afty odpowiedzialny jest stres oraz przyjmowane antybiotyki. Chyba najpowszechniejsze są afty małe o przebiegu łagodnym lub ciężkim. Ok. 10% zakażeń to afty duże, które wymagają już fachowej porady lekarza dentysty. Często towarzyszy im osłabienie i ogólne rozbicie oraz powiększenie węzłów chłonnych. U kobiet starszych można też spotkać afty opryszczkopodobne, które mogą pojawiać się również na podniebieniu i dziąsłach.

Objawy

Przybierają formę owrzodzeń, pokrywających się białym nalotem. Ich średnica wynosi od 1 mm do 2 cm. Mogą występować pojedynczo, ale też w większych skupiskach. Utrudniają jedzenie, picie, czasami nawet mowę, a do tego wyglądają bardzo nieestetycznie. W miejscu, w którym się pojawiają, może wystąpić pieczenie lub mrowienie. Okolica wokół afty jest również zaczerwieniona i pojawia się tam miejscowy obrzęk.

Jak leczyć afty?

Czasami łatwo je wyleczyć, a innym razem proces ten trwa bardzo długo. Afty leczone są przede wszystkim miejscowo, za pomocą nakładania na nie preparatu (antybiotyku) o właściwościach ściągających i wysuszających. Oprócz tego afty leczy się podobnie jak inne stany zapalne jamy ustnej, włączając gardło. Dobrze w roli płukanki radzi sobie szałwia lub łopian, mająca właściwości ściągające i antyseptyczne. Można też wypróbować wodę utlenioną lub sodę oczyszczoną, mieszając je z wodą. Często też kupowane są na afty maści czy żele odkażające, którymi smaruje się miejsca zapalne. Każdy znajduje swój najlepszy sposób na pozbycie się uciążliwych aft.

Zanim zacznie się leczenie, warto zastanowić się nad możliwą przyczyną powstania aft. Można też iść do lekarza pierwszego kontaktu bądź stomatologa, który obejrzy zmienione chorobowo miejsca i wskaże konkretną formę leczenia. Czasami podejrzewa się wiele różnych czynników, które mogłyby odpowiadać za afty, a przyczyna tkwi np. w aparacie korygującym zęby.

Łatwo można się nabawić kłopotu, mającego postać aft, ale trudniej się ich pozbyć. Dlatego też trzeba robić wszystko, aby stan zapalny się nie pojawił.

Materiał zewnętrzny