Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 18 kwietnia 2024 08:07

Self Storage – nowy sposób na magazynowanie

Mieszkanie w dużym mieście zwykle wiąże się z problemami ze składowaniem różnego rodzaju towarów. Nie posiadając własnego garażu nie mamy nawet gdzie umieścić opon zimowych w czasie sezonu letniego, nie mówiąc już o bardziej wymagających logistycznie przedsięwzięciach. W naszym kraju dopiero rozwija się rynek self-storage, czyli magazynów do wynajęcia dostosowanych swoją powierzchnią do indywidualnego zapotrzebowania. To, co Brytyjczycy uważają za absolutną normę i świetne rozwiązanie problemów z przechowywaniem, dla nas ciągle jest czymś nowym i nieznanym. Jednak warto jest poznać bliżej tę branżę i zapoznać się z plusami korzystania z tego typu usług.
  • 19.03.2019 09:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Self Storage – nowy sposób na magazynowanie

Wygoda użytkowania

Elastyczność oferty i przede wszystkim wygoda to bardzo ważne aspekty korzystania z magazynów self-storage. Po pierwsze otrzymujemy dowolną powierzchnię z dużej oferty, którą możemy wynająć na dowolny okres. Nie ma znaczenia, czy na czas remontu chcemy złożyć tam meble i wyposażenie domu, co nie potrwa dłużej niż kilka tygodni, czy też interesuje nas wynajem nawet na kilka lat, dzięki odpowiednim ofertom można znaleźć magazyn przede wszystkim niedrogi i położony w dobrym miejscu. Całodobowy dostęp zagwarantowany jest dzięki automatyzacji zamków i bramy wejściowej. Obiekty tego typu są monitorowane i chronione, więc mamy pewność tego, że na teren firmy wchodzą tylko osoby upoważnione i korzystające z magazynów. To czyni je najwygodniejszym sposobem przechowywania dla osób fizycznych i firm.

Jak to działa w Polsce?

Z racji powolnego rozkwitu tego rynku w Polsce, warto jest wspomnieć o jednej z większych i bardziej doświadczonych firm wynajmujących powierzchnię magazynową, czyli Stokado. Dostarczają oni klientom magazyny już od jednego metra kwadratowego z możliwością wynajmu na kilka dni. Zapotrzebowanie na takie usługi najlepiej potwierdza fakt posiadania kilku oddziałów w Poznaniu, Wrocławiu i Bydgoszczy. Sieć stale rośnie, a zadowoleni klienci chwalą przede wszystkim elastyczność oferty i bezpieczeństwo przechowywania w miejscu nadzorowanym swoich bardzo często cennych towarów. Wielu z nas wydawać się może, że to jednak prywatni klienci są przeważającą większością osób korzystających z magazynów. Nic bardziej mylnego, niemalże połowa klientów to firmy, które korzystają ze znacznie niższych cen magazynowania (np. usługa magazyn na dokumenty Stokado), aniżeli tych wynikających z zakupienia i utrzymania własnego budynku.Cała sieć magazynów w Polsce, które należą do różnych firm, szacowana jest jedynie kilkanaście. Dzięki temu widać, że Stokado posiada bardzo duże udziały w rynku.

Magazyn

Rozwój rynku na przestrzeni lat

Trudno jest mówić o dopiero rozwijającym się rynku w odniesieniu do jego historii, jednakże pierwsze magazyny cieszą się naprawdę dużą popularnością. W dobie prowadzenia interesów online, bardzo wiele początkujących sklepów internetowych nie korzysta z usługi fulfilment, lecz przechowuje swoje stany magazynowe właśnie w obiektach self-storage. Ponadto też niektórzy wykorzystują tego typu pomieszczenia jako awaryjne miejsce składowania towarów sezonowych. Bieżącą sprzedaż i artykuły uniwersalne przechowywane są w głównym magazynie lub siedzibie firmy, a na przykład towary na święta przechowuje się poza sezonem w takich miejscach. Osoby prywatne decydują się natomiast na magazyny w celu przechowywania mebli, opon i kół samochodowych a także artykułów, które obecnie nie są przydatne w domu, ale zawsze mogą się przydać w przyszłości.

Ceny i dostępność usług

Decydując się na wynajem magazynu musimy przede wszystkim odpowiedzieć sobie na pytanie o nasz budżet. Ktoś, kto dopiero zastanawia się nad konkretnym miejscem, poszukuje przecież najkorzystniejszego finansowo rozwiązania. Najmniejsze miejsca dostępne są już od kilkudziesięciu złotych miesięcznie. Cena wraz z wydłużeniem okresu wynajmu jednak spada i możliwe jest zapłacenie nawet kilkudziesięciu procent mniej dzięki umowie długoterminowej. Większe magazyny dla firm to zwykle wydatek już kilkuset złotych miesięcznie, jednak w cenie otrzymujemy znacznie większy metraż, całodobowy nadzór i ochronę, a przede wszystkim otrzymujemy fakturę VAT będącą kosztem uzyskania przychodu. Ponadto towar w każdym pomieszczeniu jest dodatkowo ubezpieczony od kradzieży, zniszczeń i innych czynników losowych.

--- Artykuł sponsorowany ---