Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 25 kwietnia 2024 21:33

Czy defibrylatory są tylko dla ratowników medycznych

Dramatyczne sceny reanimacji i przywracania krążenia za pomocą specjalistycznego sprzętu, które można zobaczyć w filmach i serialach ze szpitalem w tle, sprawiły, że defibrylatory uważane są za coś do czego nie powinno się zbliżać bez białego kitla. Jednak są sytuacje, kiedy nie ma w pobliżu specjalisty ani ratownika medycznego, a chwila wahania może kosztować kogoś życie. Warto więc zainteresować się obsługą defibrylatora i tym, czy rzeczywiście potrzeba medycznego wykształcenia, by przeprowadzić akcję ratunkową przy użyciu impulsów elektrycznych.
  • 12.10.2020 14:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Czy defibrylatory są tylko dla ratowników medycznych

 

​Defibrylatory – kiedy są niezbędne?

Sytuacje, w których pierwsza pomoc z użyciem defibrylatora, może być niezbędna to przede wszystkim zatrzymanie krążenia w wyniku problemów sercowych, zawału, arytmii, a także zatoru tętnicy płucnej lub odmy. Często też jest to wynik nieszczęśliwego wypadku w wyniku porażenia prądem, utonięcia czy zadławienia. W takiej sytuacji, jeśli osoba poszkodowana straci przytomność, a oddech i tętno są niewyczuwalne, należy najpierw przeprowadzić resuscytację krążeniowo-oddechową i zadzwonić na numer alarmowy. Gdy to nie pomaga i nie uda się przywrócić przytomności, wtedy niezbędne jest użycie defibrylatora. O ile tylko jest on obecny na miejscu, nie należy czekać na przybycie służb ratunkowych, bo wtedy może być już za późno.

​Defibrylatory – nauka obsługi

W czasach, kiedy sprzęt medyczny był mniej zaawansowany, tylko lekarz lub ratownik medyczny był w stanie go obsłużyć. Teraz jednak, dzięki postępowi technologicznemu, defibrylatory posiadają nie tylko wysoko rozwinięty system monitoringu akcji serca, tętna i ciśnienia, ale także swego rodzaju autopilota. Dzięki analizie danych, sprzęt dobiera dostosowany do pacjenta program reanimacyjny i przeprowadza użytkownika krok po kroku przez akcję ratunkową. Pozwala to korzystać z urządzenia nawet osobie, która wcześniej nie miała do czynienia z defibrylatorem. Sprzęt w sprzedaży dostępny jest z dołączoną instrukcją obsługi, choć do nauki jego użytkowania można też wybrać defibrylator treningowy. Można go na być na stronie sprawdzonego dystrybutora: https://impilo.pro/defibrylatory. Poleca się też odbyć kurs pierwszej pomocy z udziałem defibrylatora, aby nabrać pewności w posługiwaniu się aparatem. W razie nieszczęśliwego wypadku lub nagłego ataku choroby, pozwoli to na kompleksowe udzielenie pierwszej pomocy i zwiększy szanse na przeżycie osoby poszkodowanej.

 

Materiał Partnera