Instalacja tlenowa w Centrum Zdrowia Psychicznego

  • 01.12.2021, 12:43 (aktualizacja 01.12.2021, 15:58)
  • Piotr Rozmus
Instalacja tlenowa w Centrum Zdrowia Psychicznego Piotr Rozmus
Trwają prace przy przebudowie obiektów po dawnej szkole medycznej na potrzeby utworzenia Centrum Zdrowia Psychicznego. Termin ich zakończenia wydłuży się, ale umożliwi to zaprojektowanie i wybudowanie instalacji tlenowej, która pozwoli stworzyć alternatywne zaplecze dla kilkudziesięciu pacjentów chorych na COVID-19. Progres prac oceniali starosta Krzysztof Lis i dyrektor Wydziału Inwestycji Urszula Paciorek.

Wstępnie szacowano, że inwestycja znajdzie swój finał 20 grudnia br. Dziś wiadomo, że przez zachwiania na rynku dostaw spowodowane trwającą pandemią dotrzymanie tego terminu nie będzie możliwe. Taki stan rzeczy ma jednak również swoją pozytywną stronę, bowiem pozwoli to na wybudowanie instalacji tlenowej, dzięki czemu placówka stanie się alternatywą w procesie hospitalizacji chorych na COVID-19.

Doświadczamy kolejnej fali pandemii, widzimy z jakim obciążeniem borykają się szpitale w tym również nasz szczecinecki szpital, dlatego na tym etapie inwestycyjnym chcielibyśmy zaprojektować instalację tlenową – zdradził podczas jednego z programów samorządowych starosta Krzysztof Lis. – Dzięki takiemu rozwiązaniu moglibyśmy w razie potrzeby uruchomić w Centrum Zdrowia Psychicznego 36 łóżkowy odział covidowy i w konsekwencji nie musielibyśmy wyłączać z funkcjonowania szpitalnego oddziału wewnętrznego.

W Centrum działać będzie oddział dzienny, całodobowy oddział psychiatryczny na 35 łóżek, domowa rehabilitacja psychiatryczna, rehabilitacja środkowiskowa oraz poradnia zdrowia psychicznego dla dorosłych. Łączny koszt inwestycji to ponad 5 mln zł. Dzięki wsparciu wiceminister Małgorzaty Golińskiej Powiat Szczecinecki otrzymał pond 2,8 mln zł dofinansowania z Rządowego Programu Inwestycji Lokalnych.

Warto przypomnieć, że pacjentami Centrum Zdrowia Psychicznego oprócz mieszkańców powiatu szczecineckiego będą również mieszkańcy powiatu białogardzkiego, co zdecydowanie przełoży się na przychody szczecineckiego szpitala. Szacuje się, że te wyniosą rocznie ok. 10 mln zł, co wynika z tzw. stawki kapitacyjnej.

Jeszcze w tym tygodniu spotkamy się z Zarządem Powiatu Białogardzkiego oraz zarządem Regionalnego Centrum Medycznego w Białogardzie, aby szczegółowo omówić koncepcję tej współpracy – wyjaśnił starosta Krzysztof Lis. - Zamierzamy uruchomić punkty konsultacyjne, zaś w każdej gminie zespół obejmujący swoją opieką wszystkich mieszkańców potrzebujących pomocy i wsparcia psychiatrycznego.

Centrum Zdrowia Psychicznego powinno rozpocząć swoją działalność 1 lipca 2022 roku.

Piotr Rozmus

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe