Bunt w Czarnem

  • 19.11.2021, 13:41 (aktualizacja 19.11.2021, 14:00)
  • Ryszard Bańka
Bunt w Czarnem
W środę w południe załoga Zakładu Karnego w Czarnem została postawiona na równe nogi. Był pożar, ewakuacja administracji, wzięcie zakładnika i pościg za przestępcą. Ciąg niebezpiecznych zdarzeń rozpoczął się o godz. 13.

Na stanowisku dowodzenia załączył się alarm informujący o pożarze w budynku administracji. Ogień został zaprószony w pomieszczeniu przechowywania środków chemicznych służących osadzonym zatrudnionym przy sprzątaniu budynku. Z uwagi na częściowe zadymienie korytarza, dowódca zmiany zarządził ewakuację administracji. Wezwani na miejsce zdarzenia strażacy zlikwidowali zarzewie ognia i sprawdzili pomieszczenia pod względem stężenia tlenku węgla. Funkcjonariusze i pracownicy wrócili na swoje stanowiska. Względny spokój nie panował jednak długo. Stanowisko dowodzenia zostało bowiem zaalarmowane przez funkcjonariusza działu ewidencji, że do jego pomieszczenia wszedł osadzony z przedmiotem przypominającym nóż, który przyłożył funkcjonariuszowi do szyi. Zażądał rozmowy z dyrektorem. Po chwili na miejscu byli już negocjatorzy i grupa interwencyjna. Negocjacje nie przyniosły jednak oczekiwanych rezultatów. Ze względu na wysokie prawdopodobieństwo dokonania zamachu na funkcjonariuszu, dyrektor odstąpił od rozwiązania siłowego wobec wielokrotnego mordercy. Podjął decyzję o spełnieniu żądań osadzonego i wypuszczeniu go przez bramę główną na wolność, gdzie czekał na niego podstawiony samochód. Wolnością nie cieszył się jednak długo. W pościgu bezpośrednim prowadzonym przez funkcjonariuszy GISW został zatrzymany po chwili przez wezwaną na pomoc policję. Na szczęście były to tylko ćwiczenia choć o istotnym znaczeniu. Miały na celu doskonalenie umiejętności działania w sytuacji wystąpienia zagrożeń oraz współpracy ze strażą pożarną i policją. Pozwoliły też sprawdzić czas reakcji działania, procedur alarmowania oraz mobilności załogi.

Ryszard Bańka

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe