Święto Konstytucji

  • 03.05.2021, 14:35 (aktualizacja 03.05.2021, 14:56)
  • Ryszard Bańka
Święto Konstytucji
Dziś Święto Konstytucji. 230 lat temu Sejm wielki czteroletni uchwalił ustawę rządowa zwaną dziś Konstytucja trzeciego Maja. Była to na owe czasy bardzo nowoczesna konstytucja, która miała za zadanie zreformować i ratować Rzeczypospolita Obojga Narodów. To się nie udało. To aspekt ogólnopolski tego święta. Mieszkańcy Szczecinka mają jeszcze jeden powód by w tym dniu wyjść na ulice i zamanifestować swój patriotyzm. Było to 75 lat temu.

W 1946 r. obchody Święta 3 Maja w Szczecinku, zamieniły się w wielką manifestację przeciwko coraz bardziej jawnemu dławieniu przez komunistów swobód obywatelskich w Polsce. Impulsem do wyrażenia tego protestu stał się wprowadzony przez komunistyczne władze administracyjny zakaz organizowania jakichkolwiek publicznych pochodów, ograniczający możliwości celebracji tego święta jedynie do nabożeństw religijnych w kościołach. Mimo tego zakazu członkowie Zarządu Powiatowego PSL, Julian Chodoruk oraz Bronisław Kopacz stwierdziwszy, że i tak już nie uda się odwołać zaplanowanych uroczystości, postanowili przemienić tradycyjny pochód w rodzaj konduktu pogrzebowego. W dniu 3 maja 1946 r., po odprawieniu mszy świętej w miejscowym kościele, mimo obowiązującego zakazu, ulicami Szczecinka przemaszerował tłum mieszkańców. Na czele pochodu niesiono trumienkę opatrzoną napisem „3 Maja” oraz flagi państwowe przewiązane czarnym kirem, symbolizujące pogrzebanie praw demokratycznych i swobód obywatelskich w Polsce. Trumienkę wykonał Antoni Lewański. Podczas marszu skandowano hasła przeciwko komunistycznym rządom i obecności wojsk sowieckich w Polsce, jednocześnie wyrażając poparcie dla PSL. Organizatorzy demonstracji zostali zatrzymani. W lipcu 1946 roku zostali skazani i trafili do więzienia. Na wolność wyszli w 1949 roku. Podobna demonstracja miała miejsce w Krakowie. Dziś oficjalnych obchodów nie było. Delegacje władz, organizacji społecznych i politycznych oraz szkół złożyły kwiaty pod tablica upamiętniającą wydarzenia sprzed 75 lat.

Ryszard Bańka

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe