Kolejni rodzice z „Zachodniopomorskimi Małymi Skarbami”

  • 27.10.2020, 17:41
  • Źródło: Biuro Prasowe UM WZ
Kolejni rodzice z „Zachodniopomorskimi Małymi Skarbami”

Wsparciem „Zachodniopomorskich Małych Skarbów” zostanie objętych kolejnych 150 rodziców, którzy do końca listopada planują powrót do pracy. Opiekunowie starali się głównie o refundację kosztów pobytu dzieci w żłobku. To nawet 1140 zł miesięcznie. Podobnie jak w przypadku poprzednich edycji, o pomoc ubiegały się najczęściej mamy.

Zachodniopomorskie Małe Skarby” to autorski projekt Urzędu Marszałkowskiego, finansowany ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego, a realizowany przez Wojewódzki Urząd Pracy w Szczecinie. – To specjalny program wspierający wszystkich opiekunów dzieci do lat trzech, którzy chcą powrócić do pracy, a mają problem ze zorganizowaniem opieki dla swoich małych dzieci.

Ze wsparcia „Skarbów” mogą korzystać osoby z woj. zachodniopomorskiego, które zaliczają się do jednej z dwóch grup. Pierwsza to osoby bezrobotne lub bierne zawodowo pozostające poza rynkiem pracy ze względu na obowiązek opieki nad dziećmi do lat trzech. Druga to osoby pracujące, opiekujące się dziećmi do lat trzech, będące w trakcie przerwy związanej z urodzeniem lub wychowaniem dziecka i przebywające na urlopie macierzyńskim lub rodzicielskim. 

Dzięki „Skarbom” opiekunowie dzieci do lat trzech mogą starać się o miesięczną refundację pobytu dziecka w żłobku do 1140 zł, klubie dziecięcym do 760 zł, u opiekuna dziennego do 1140 zł oraz niani do 1140 zł. Kwoty te stanowią 95% miesięcznego dofinansowania. Z pomocy takiej można korzystać maksymalnie przez rok. Pula przewidzianych w projekcie 150 miejsc, dla osób planujących powrót do pracy maksymalnie do 30 listopada 2020 r. została wyczerpana. Zakwalifikowało się 54 kandydatów ze Specjalnej Strefy Włączenia oraz 96 osób spoza strefy. Na liście rezerwowej znajduje się 66 osób spoza SSW. Jak pokazuje praktyka o wsparcie starają się głównie kobiety. Do udziału w tej edycji (nabór prowadzony był pod koniec września) zakwalifikowało się 4 mężczyzn. Rodzice, w tej edycji, jako preferowaną formę opieki wskazywali najczęściej żłobek.

Od ubiegłego roku szczególne preferencje w rekrutacji mają także osoby zamieszkujące i/lub powracające do pracy na terenie Specjalnej Strefy Włączenia. Obejmuje ona obecnie 74 na 113 gmin naszego województwa. Wsparciem w ramach SSW objęte są gminy borykających się z różnego rodzaju problemami społeczno-gospodarczymi, w tym m.in. brakiem dostatecznej infrastruktury i usług opiekuńczych, wspierających rodziców.

W rekrutacji w sposób szczególny premiowani są rodzice z niepełnosprawnościami bądź posiadający dzieci z niepełnosprawnościami, jak i osoby samotnie wychowujący dzieci. Kolejna rekrutacja planowana jest w marcu 2021 r.

Projekt „Zachodniopomorskie Małe Skarby” będzie kontynuowany do sierpnia 2023 r. Cały budżet programu to 29,5 mln zł. Od początku realizacji projektu do końca września br. wsparciem w projekcie objęto 1024 osoby. Na refundację kosztów opieki wydatkowano kwotę ponad 14,5 mln zł.

Projekt „Zachodniopomorskie Małe Skarby” jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020, Działanie 6.6. Programy zapewnienia zwiększenia dostępu do opieki nad dziećmi w wieku do lat 3.

Więcej informacji o programie na stronie internetowej WUP w Szczecinie (www.wup.pl) w zakładce Małe Skarby.

 

 

Źródło: Biuro Prasowe UM WZ

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe