Powiatowy Zespół Zarządzania Kryzysowego

  • 26.10.2020, 18:06
  • Źródło: Starostwo Powiatowe
Powiatowy Zespół Zarządzania Kryzysowego

Dziś, 26 października, Starosta Krzysztof Lis zwołał w trybie pilnym posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Sytuacja dotycząca pandemii jest bardzo dynamiczna w całym kraju. Powiat szczecinecki nie stanowi pod tym względem wyjątku. W ciągu minionego weekendu w naszym rejonie odnotowano 40 nowych przypadków zakażenia koronawirusem Sars-CoV-2. 

Wzięli w nim również udział burmistrzowie i wójtowie gmin powiatu szczecineckiego. Na samym początku prezes szczecineckiego szpitala Anna Złotowska zaznajomiła uczestników z obecną sytuacją lecznicy. Uruchomiony na bazie interny i ortopedii oddział osób chorych na COVID-19 pracuje na pełnych obrotach. Obecnie przebywa na nim 5 pacjentów. Oddział nie jest wyposażony w respiratory, a jedynie stanowiska z tlenem, jednak jak poinformowała prezes, Zarząd Szpitala wystąpił już z wnioskiem do wojewody zachodniopomorskiego o dofinansowanie zakupu 5 urządzeń. Placówka musi stawiać czoło wielu trudnościom. Jednym z nich jest fakt zamknięcia oddziału psychiatrycznego w związku z zakażeniami wśród personelu. Pacjenci, których stan zdrowia na to pozwalał zostali wypisani, tych wymagających dalszej hospitalizacji przetransportowano do innych jednostek. Zarząd Szpitala wciąż pracuje nad rozwiązaniem problemu i sposobu funkcjonowania poszczególnych poradni. Niektóre z oddziałów placówki przeszły w tzw. tryb ostry. Lecznica nadal potrzebuje wsparcia finansowego. Liczy się każde wsparcie. Takie zadeklarowali włodarze poszczególnych gmin powiatu szczecineckiego.

Z ogromem pracy radzić musi sobie Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Szczecinku. Jak poinformowała biorąca udział w spotkaniu zastępca dyrektora szczecineckiego sanepidu Anna Bąk, w Szczecinku istnieją 3 główne ogniska wirusa, obejmujące Powiatową Komendę Policji, Specjalny Ośrodek Szkolno Wychowawczy oraz i Szkołę Podstawową Nr 1.

Personel sanepidu pracuje 7 dni w tygodniu, pełniąc dyżury 24 godziny na dobę. Pracownicy w zasadzie nie rozstają się z telefonami. Dlatego też starosta Krzysztof Lis zdecydował o uwolnieniu środków z Powiatowego Urzędu Pracy w Szczecinku na zatrudnienie 3 stażystów. Osoby te rozpoczęły już pracę i odciążają pracowników głównie w zadaniach administracyjnych.

O trudnej sytuacji szczecineckich policjantów poinformował Komendant Powiatowy Policji w Szczecinku insp. Andrzej Dziemianko. Obecnie 12 funkcjonariuszy przebywa na kwarantannie. Mimo to mundurowi wciąż są tam, gdzie być powinni realizując zadania do których zostali powołani. A tych, związanych z samą pandemią jest całe mnóstwo. Dość powiedzieć, że policjanci są zobligowani do kontrolowania ponad 700 osób przebywających na kwarantannie. W ostatnich dniach musieli również stawić czoło protestom, po tym jak nie zgadzający się z zaostrzeniem ustawy antyaborcyjnej mieszkańcy Szczecinka wylegli na ulice. Mimo, że w większości byli oni zaopatrzeni w maseczki, to o zachowaniu dystansu społecznego nie mogło być mowy, przez co oczywiście bardzo mocno wzrosło prawdopodobieństwo rozprzestrzenienia się wirusa.

Policjantów dzielnie wspiera Straż Miejska, o czym z kolei poinformował komendant Grzegorz Grondys. Strażnicy rozwożą paczki żywnościowe osobom przebywającym na kwarantannie. Na szczęście w tej formacji nie odnotowano przypadku zachorowania na COVID-19.

Jak zapewnił zastępca Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej mł. kpt. Mirosław Śledź szczecineccy strażacy nie mają większych problemów. Mimo dwóch zakażeń w swoich szeregach, wykonują wszystkie zadania.

Przed wirusem nie ustrzegła się niestety piecza zastępcza, którą łącznie objętych jest 200 dzieci. Jak przekazała dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie Małgorzata Kubiak-Horniatko zakażenie zostało potwierdzone w jednym z Rodzinnych Domów Dziecka. Rodzina została więc objęta kwarantanną. Sytuacja analogiczna wystąpiła w rodzinie zastępczej spokrewnionej. Na szczęście nie odnotowano zakażenia w Placówce Opiekuńczo - Wychowawczej.

Posiedzenia Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego będą odbywać się cyklicznie.

Źródło: Starostwo Powiatowe

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe