Mobilizacja w Fundacji DKMS

  • 23.09.2020, 20:08
  • Źródło: Fundacja DMKS
Mobilizacja w Fundacji DKMS

Już po raz kolejny Szczecin mobilizuje się dla potrzebujących. Tym razem naszej pomocy potrzebuje z mieszkanek Szczecina, która zachorowała na białaczkę. Fundacja DKMS wraz z wolontariuszami łączą siły w wyjątkowej w obecnych czasach akcji rejestracji dawców!

W Polsce co 40 min ktoś dowiaduje się, że ma białaczkę, czyli nowotwór krwi. Tę diagnozę słyszą rodzice małych dzieci, młodzież, dorośli. Bez względu na wiek – każdy może zachorować. Na szczęście każda pełnoletnia i dobrze czująca się osoba może pomóc!

„Witaj, mam na imię Marzena, jestem żoną, mamą, kobietą – uwielbiam modę i nowe trendy. Kocham swój zawód – jestem nauczycielką języka angielskiego i nauczanie sprawia mi ogromną przyjemność. Od zawsze jestem związana ze Szczecinem, gdzie mieszkam z rodziną – mężem Łukaszem i synkiem Maksymilianem. Jak dla mnie było to życie idealne, co więcej potrzeba do szczęścia?

Tak było do marca 2019 roku, kiedy zaniepokojona lekkim osłabieniem, usłyszałam diagnozę - ostra białaczka szpikowa. Były łzy, a potem działanie – przygotowanie do autoprzeszczepienia – byłam dawcą sama dla siebie.

Nadeszło wytchnienie i myśl, że najgorsze już za mną i wracam do normalności. Ale jednak nie … dokładnie po roku choroba postanowiła wrócić i znów namieszać mi w życiu. Tym razem poszukiwany jest dla mnie dawca niespokrewniony, który da mi szansę na nowe życie. Nie mam zbyt wiele czasu, lekarze muszą szybko działać, a białaczka to silny przeciwnik.

Nasz synek rośnie, moi uczniowie czekają, a ja niezmiennie marzę o wycieczce do Nowego Jorku. Dlatego walczę! Liczy się tu i teraz. A ja chcę żyć dalej i czerpać z tego życia wszystko, co ma do zaoferowania!” – mówi Marzena, obecnie szukająca bliźniaka genetycznego.

Marzena, mimo ciężkiej sytuacji, nie traci pogody ducha – w końcu już raz pokonała chorobę. Swoją energią i dobrem dzieli się z najbliższymi. I właśnie oni odwzajemniają to dobro i włączają się aktywnie w chęć pomocy, organizując w szczecińskich szkołach ponadpodstawowych akcje rejestracji dawców. Cała procedura jest oczywiście dostosowana do obowiązujących standardów bezpieczeństwa.

„Ze względu na pandemię koronawirusa nie mamy możliwości przeprowadzenia standardowej akcji rejestracji potencjalnych Dawców szpiku z lokalnymi, ogólnodostępnymi punktami rejestracji, tak jak już niejednokrotnie robiliśmy na terenie całej Polski. Dlatego swoje działania aktywizujemy w Internecie i umożliwiamy rejestrację poprzez zamówienie pakietu na dedykowanej stronie, zamówienie Zestawu na 5 (10 zestawów, umożliwiających rejestracje najbliższych) czy rejestrację w szkole” - tłumaczy Katarzyna Baran, koordynator z Fundacji DKMS.

Marzena nie traci humoru, a dla chętnych do pomocy kieruje ważny przekaz: Życie to dar, dzięki Tobie mogę żyć i Ja🙏🏻,, w mojej krwi ciągle walka toczy się, Więc PROSZĘ, pomóż, ulecz mnie! Podaruj cząstkę siebie, Zarejestruj się, to nic nie boli 😊a ŻYCIE podarujesz komuś z własnej woli ❤️!”

Jak możesz pomóc? Zamów pakiet już dziś na https://www.dkms.pl/pl/marzena-vs-bialaczka i zarejestruj się! Wystarczy pobrać wymaz z wewnętrznej strony policzka na trzy pałeczki oraz uzupełnić i podpisać formularz. Pakiet należy odesłać do Fundacji DKMS. Rejestracja jest całkowicie bezpłatna, a pakiet wystarczy wrzucić do skrzynki pocztowej wykorzystując kopertę zwrotną. Jeśli nie możesz tego zrobić lub jesteś zarejestrowany, możesz zamówić Zestaw na 5. Osoby, które chcą zamówić takie zestaw, proszone są o bezpośredni kontakt z koordynatorem Fundacji DKMS – Katarzyna Baran, tel. 668 669 721, e-mail: [email protected]

Na oddziałach hematologicznych są tysiące osób, które zmagają się z nowotworem krwi. Szacuje się, że w Polsce co 40 minut ktoś słyszy taką diagnozę, co daje ponad 13 000 osób rocznie. Blisko 700 Pacjentów kwalifikowanych jest do przeszczepienia szpiku od Dawcy niespokrewnionego. Wszystkie te osoby potrzebują Twojej pomocy!

Kto może zostać dawcą? Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia. Zajmuje to tylko chwilę, polega na, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z wewnętrznej strony policzka. Na podstawie pobranej próbki zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepienia.

Jak wygląda pobranie szpiku?

1. Pobranie komórek macierzystych z krwi obwodowej (ok. 85 % przypadków) - Krwiotwórcze komórki macierzyste pobiera się metodą zwaną aferezą. Przed pobraniem, przez 4 dni Dawca przyjmuje czynnik wzrostu G-CSF, aby zwiększyć ilość komórek macierzystych
w krwi obwodowej. Jest to substancja produkowana również naturalnie w organizmie człowieka w momencie przechodzenia infekcji. Podczas przyjmowania czynnika mogą wystąpić objawy grypopodobne. W dniu pobrania na obu przedramionach Dawcy zakładane są dojścia dożylne. Krew przepływa z jednego ramienia poprzez tzw. separator komórek i wraca drugim dojściem dożylnym na przedramieniu do organizmu. Zabieg nie wymaga hospitalizacji i trwa około 3-4 godzin. W przypadku gdy ilość zebranych komórek macierzystych jest niewystarczająca, konieczne jest powtórzenie procedury następnego dnia.

2. Pobranie szpiku kostnego z talerza kości biodrowej (ok. 15 % przypadków) - Od Dawcy znajdującego się w znieczuleniu ogólnym z talerza kości biodrowej (nie jest to rdzeń kręgowy) pobiera się ok. 1 litra mieszaniny szpiku kostnego i krwi. Mieszanina ta zawiera ok. 5% całkowitej objętości szpiku kostnego, w pełni regenerującego się w organizmie w ciągu ok. 2 tygodni. Dawca przyjmowany jest na oddział zwykle dzień przed pobraniem szpiku. W szpitalu pozostaje 3 dni, a ewentualne zagrożenie ogranicza się do powszechnego ryzyka związanego
z podaniem narkozy. Po pobraniu szpiku istnieje możliwość wystąpienia miejscowego bólu, podobnego do stłuczenia, który po kilku dniach mija.

Fundacja DKMS to aktualnie największa baza dawców szpiku w Polsce, w której zarejestrowanych jest i ponad 1 740 000 (wrzesień 2020) potencjalnych dawców szpiku, a już 7594 (styczeń 2020) osób oddało swoje komórki macierzyste lub szpik, dając szansę na życie pacjentom zarówno w Polsce, jak i na świecie.

 

Źródło: Fundacja DMKS

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe