Tragiczne pamiątki w Czarnem

  • 23.09.2020, 14:53 (aktualizacja 23.09.2020, 15:51)
  • Ryszard Bańka
Tragiczne pamiątki w Czarnem
Już jesień, dni coraz krótsze, noce coraz dłuższe, ale pogoda zachęca do wypadów za miasto. Proponujemy kolejną wyprawę podczas której poznamy fragment historii naszego regionu. Nie jest to wykład historyczny, nawet nie pogadanka na zadany temat, ale zachęta do poznania historii zarówno tej dawnej jak i tej nieodległej. Dziś proponujemy krótki wypad do Czarnego. A tam, nieopodal Zakładu Karnego…..

Znajduje się niezwykły cmentarz. Niezwykły, bo kryjący prochy aż około 12 tysięcy żołnierzy rosyjskich, którzy oddali swe młode życie za cara i matuszkę Rosiję. Jest to Cmentarz jeniecki Lager III. Tu bowiem, gdzie dziś znajduje się Zakład Karny i Jednostka wojskowa w czasach I wojny światowej znajdował się obóz dla jeńców rosyjskich. Wielu z nich zmarło i tu zostało pochowanych. Z napisów na pomniku wynika, że miejsce to zostało upamiętnione przez współwięźniów. Na terenie Jednostki Wojskowej położony jest cmentarz wojenny Stalag Nord. W zbiorowych mogiłach pochowano około 15 tysięcy osób różnych narodowości. Miejsce to obecnie jest niedostępne dla zwiedzających. Natomiast dostępny jest Cmentarz w obozie wschodnim Stalagu II B Hammerstein, który był obozem dla podoficerów i szeregowych Armii Czerwonej, założonym w połowie września 1939, a zlikwidowanym w 1945 roku. W czasie II wojny światowej w obozie znajdowali się jeńcy ze wszystkich frontów. Również w lesie znajduje się cmentarz jeńców wojennych Stalag II B Hammerstein. Mieści się około 1 km od drogi Czarne- Szczecinek. Założono go w 1968 roku. Są tu zbiorowe mogiły kryjące prochy około 65 tysięcy jeńców. Te miejsca pamięci na pewno warte są odwiedzenia, poznania ich historii i chwili refleksji.

Ryszard Bańka

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe