Funkcjonowanie podstawowej opieki zdrowotnej

  • 18.03.2020, 19:07
  • Źródło: Piotr Rozmus
Funkcjonowanie podstawowej opieki zdrowotnej

Dla każdego mieszkańca powiatu szczecineckiego, zwłaszcza w kontekście ostatnich wydarzeń związanych z zagrożeniem wystąpienia wirusa COVID 19, ważna jest nie tylko kondycja i sposób funkcjonowania szczecineckiego szpitala, ale również podmiotów Podstawowej Opieki Zdrowotnej. Dlatego dziś (18.03) starosta Krzysztof Lis spotkał się z lekarzami i właścicielami poszczególnych placówek, a także wójtami i burmistrzami gmin powiatu szczecineckiego. W posiedzeniu uczestniczył również Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny Wiesław Kulik, który poinformował m.in., że obecnie na terenie naszego powiatu 51 osób zostało poddanych kwarantannie, zaś 86 nadzorowi epidemiologicznemu. Warto przypomnieć, że osoby poddane kwarantannie nie mogą opuszczać swojego miejsca zamieszkania, zaś te poddane nadzorowi epidemiologicznemu mogą, ale muszą monitorować swój stan zdrowia, mierzyć temperaturę dwa razy dziennie i zgłaszać telefonicznie odczyt do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Szczecinku.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny ma możliwość skrócenia czasu kwarantanny – co jest szczególnie istotne w przypadku personelu medycznego, który został jej poddany – ale pod dwoma warunkami: Po pierwsze osoba poddana kwarantannie musi mieć wynik ujemny na obecność wirusa COVID 19, po drugie zaś wynik ujemny w siódmym dniu musi mieć również osoba z tzw. kontaktu.

Niestety przebywanie na kwarantannie osób z personelu medycznego może przełożyć się na deficyt lekarzy i ratowników medycznych. Podczas posiedzenia zarządzający obiektami Podstawowej Opieki Zdrowotnej byli zgodni co do konieczności współpracy placówek w tym trudnym czasie. Jeśli jedna z nich na skutek niebezpieczeństwa pojawienia się koronawirusa zostanie wykluczona z działalności, z pomocą pacjentom pospieszy ta znajdująca się w najbliższym sąsiedztwie. Taki rodzaj współpracy sprawdził się ostatnio w przypadku Pomorskiego Ośrodka Diagnostyki Medycznej PODIMED i Wojskowej Specjalistycznej Przychodni Lekarskiej na terenie której pojawił się pacjent z podejrzeniem zakażenia wirusem COVID 19. Wkrótce zostanie opracowany szczegółowy schemat funkcjonowania poszczególnych placówek. Będzie on opublikowany na naszej stronie internetowej.

Źródło: Piotr Rozmus

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe