O nas

O nas

Telewizja Kablowa Zachód w Szczecinku powstała w 1991 roku, pierwsza w Szczecinku i jedna z pierwszych na Pomorzu Środkowym. 

W pierwszym etapie budowy swoim zasięgiem obejmowała tylko osiedle Zachód, w roku 1993 po ułożeniu kabla magistralnego dotarła do dalszych osiedli mieszkaniowych Szczecinka: Koszalińska, Kołobrzeska, Mierosławskiego. Od 2000 roku w ramach współpracy z jedną z największych sieci kablowych w Polsce, TK VECTRA S.A. w Gdyni, sieć została całkowicie zmodernizowana i rozbudowana, aktualnie zasięgiem obejmuje również osiedla: Kopernika, Warszawsko-Chełmińskie oraz Piłsudskiego. Sieć dociera do Szpitala Powiatowego, Powiatowego Domu Dziecka oraz obiektów po byłych Zespołach Szkół Medycznych i Mechanicznych wraz z przylegającymi do nich internatami oraz do miasta Czarne. Od 2005 r. sieć udostępnia usługi dostępu do internetu, a od czerwca 2006 r. również usługi telefoniczne. W ramach porozumienia obu telewizji - operatorem sieci jest Vectra S.A. Gdynia a producentem i nadawcą programu lokalnego oraz kanału planszowego jest Telewizja Kablowa Zachód w Szczecinku.

W 1991 roku zaczynaliœmy od 10 programów telewizyjnych odbieranych z jednego satelity oraz 3 podstawowych programów radiowych, dziś w kablu przesyłamy ponad 180 programów telewizyjnych w jakości cyfrowej. Programy odbieramy z siedmiu satelit oraz kilku nadajników naziemnych, przesyłanych w większości cyfrowo. Od połowy 1992 roku rozpoczęliœmy próbne emisje własnego programu lokalnego, dziś codziennie od poniedziałku do soboty na podstawie przyznanej koncesji KRRiT emitujemy w pętli około godziny naszego programu. Zaczynając od pożyczanej kamery i odtwarzacza, dziś dysponujemy profesjonalnym sprzętem cyfrowym oraz własnym studiem telewizyjnym. Obecnie w naszej sieci w niedziele nadawany jest program TV Czarne.

Sieć stworzyła grupa zapaleńców, której przewodniczył Ryszard Rojszczak. On też, aż do 22.06.2018 roku był prezesem Zarządu Stowarzyszenia, a do kwietnia 2018 roku był też redaktorem naczelnym tv. W skład zarządu, którym kierował wchodzili: dyrektor techniczny Mariusz Ćwikła, Julian Nowakowski, Roman Wójcik i Zenon Salamucha. Ryszard Rojszczak w 2017 roku zmienił miejsce zamieszkania i to skłoniło go do rezygnacji z funkcji szefa Zarządu, pozostając jednak w jego składzie. Niestety, w 2020 roku przegrał walkę o życie z covidem

Obecnie Zarząd tworzą:

Ryszard Bańka – prezes, redaktor naczelny

Zenon Bogdan Salamucha  – członek zarządu

Roman Wójcik – członek zarządu

W naszej stacji zawsze pracowało lub współpracowało z nami kilku dziennikarzy pracujących w innych mediach. Prawie od początku przy współtworzeniu programu pracował i pracuje nadal obecny prezes i redaktor naczelny Ryszard Bańka, dziennikarz Polskiego Radia Koszalin i Dziennika Kurier Szczeciński.

Byli z nami dziennikarze Głosu Koszalińskiego, Głosu Pomorza, Radia znad Wilii, Kuriera Wileńskiego, Gońca Pomorskiego, Radia ReJa, Radia Kołobrzeg. Obecnie dysponujemy swoją kadrą dziennikarską.

Napisz do nas: [email protected]; [email protected]