Otrzymaliśmy odpowiedź od Przewodniczącego Rady Miasta Mirosława Wacławskiego w sprawie nie wpuszczenia naszej ekipy na posiedzenie Komisji Ochrony Środowiska Rady Miasta.
Redakcja TV Zachód w Szczecinku
W związku z Państwa pismem z dnia 28 września 2011r. skierowanym do Przewodniczącego Rady Miasta w Szczecinku, w sprawie nie wyrażenia zgody przez Przewodniczącego Komisji Ochrony Środowiska na nagranie z posiedzenia tej Komisji, wyjaśniam co następuje.
Przewodniczący Rady Miasta odpowiada za organizowanie pracy Rady oraz prowadzenie obrad Rady. Do obowiązków Przewodniczącego należy więc zwoływanie sesji Rady, ustalenie porządku obrad, zawiadomienie społeczności lokalnej o terminie, miejscu i porządku obrad. Przewodniczący Rady sprawuje również tzw. policję sesyjną.
Komisje Rady tworzone są na podstawie art. 21 Ustawy o samorządzie gminnym. Zadania Komisji ustala Rada. Komisje nie posiadają żadnych kompetencji o charakterze wiążącym. Ponieważ Komisje są organem pomocniczym Rady, w całości rekrutują się z jej członków.
Rada podejmując uchwałę w sprawie powołania Komisji, określa jej merytoryczny zasięg działania i skład osobowy.
Z powyższych zapisów wynika więc, iż Przewodniczący Rady nie posiada ustawowych kompetencji do nadzorowania prac Komisji, a tym samym decyzji Przewodniczącego Komisji.
Ponieważ zwróciliście się Państwo bezpośrednio do mnie, jako Przewodniczącego Rady, mogę przedstawić jedynie swoje stanowisko jako członek Rady Miasta.
Stwierdzam, iż żaden przepis Regulaminu sesji Rady Miasta Szczecinek oraz Statutu Miasta Szczecinek, nie reguluje kwestii dotyczących obrad komisji Rady Miasta. W tej sytuacji należy sięgnąć do przepisów podstawowych, jakim jest konstytucja RP. W art. 61 ust.2 Konstytucji stwierdza się, iż prawo do uzyskania informacji obejmuje dostęp do dokumentów oraz wstęp na posiedzenia kolegialnych organów władzy publicznej, pochodzących z powszechnych wyborów, z możliwością rejestracji dźwięku lub obrazu.
Wskazane wyżej zasady dotyczące prac Komisji wskazały wyraźnie, iż powołuje je właściwa Rada, tym samym nie są to organy kolegialne pochodzące z powszechnych wyborów.
Powoduje to, iż nie ma w tym przypadku zastosowania art. 61 ust.2 Konstytucji, zezwalający na prawo uzyskiwania informacji z możliwością rejestracji dźwięku lub obrazu, bez zgody Przewodniczącego Komisji.
W przypadku, gdy Redakcja TV Zachód w Szczecinku nie została zaproszona na posiedzenie danej Komisji przez jej Przewodniczącego, miał on prawo nie wyrazić zgody na rejestrowanie dźwięku lub obrazu z posiedzenia Komisji.
Zwracam Państwu uwagę, iż wprawdzie posiedzenia Rady jako organu pochodzącego z powszechnych wyborów, mogą być rejestrowane za pomocą nagrania dźwięku lub obrazu, to na zasadach grzecznościowych każdorazowo indywidualnie zapraszam m.in. Redakcję TV Zachód w Szczecinku, na posiedzenia Rady. Odnośnie prac Komisji, te zasady winny obowiązywać obie strony, a więc także Państwa. Wejście na posiedzenie Komisji bez uprzedniego uzyskania zgody Przewodniczącego Komisji lub bez zaproszenia Przewodniczącego Komisji, uważam w takim przypadku za niedopuszczalne i jako radny nie dopatruję się żadnych nieprawidłowości w postępowaniu Przewodniczącego Komisji Ochrony Środowiska Janusza Rautszko.
Z poważaniem
Mirosław Wacławski
Panie Przewodniczący bardzo dziękujemy za szybką odpowiedź i wyjaśnienia, choć nie do końca się z nimi zgadzamy. Zgodnie potwierdzamy, że ani statut miasta, ani regulamin rady, ani Konstytucja RP nie zabraniają rejestracji posiedzeń komisji rady. To, że nie regulują nie znaczy, że zabraniają. Również w żadnej z sal urzędu miasta nie zauważyliśmy zakazu filmowania. Aż się prosi by przytoczyć sentencję wykorzystywaną często przez prawników Co nie jest zabronione jest dozwolone. W dwudziestoletniej historii TV Zachód, wielokrotnie, tak jak ostatnio rejestrowaliśmy posiedzenia różnych komisji, podobnie działali reporterzy innych mediów. Dotąd nikt nikogo nie straszył konfiskatą taśmy, wezwaniem straży miejskiej czy koniecznością zmiany sali. Panie Przewodniczący, by w przyszłości uniknąć podobnych nieporozumień, prosimy o jasne uregulowanie tej kwestii przez wprowadzenie odpowiednich zmian w prawie miasta. Podobną sprawą zajmował się Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi i orzekł, że nie ma podstaw do zakazania rejestracji obrad komisji. Umożliwia to dziennikarzom normalną pracę a wielu mieszkańcom kontakt z samorządem.
Jeszcze raz dziękujemy za szybką odpowiedź i wyjaśnienia.
Redakcja TV Zachód
Reklama
Reklama
Napisz komentarz
Komentarze