W związku z oświadczeniem, jakie do publicznej wiadomości przekazał zarząd SIS Terra w sprawie wydanej dla firmy Kronotex sp. z o.o. przez burmistrza Szczecinka decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, otrzymaliśmy oficjalne stanowisko Miasta w tej sprawie. Oto jego treść.
Decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach wydaje się po uprzednim zasięgnięciu opinii organów ds. ochrony środowiska, Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska
w Szczecinie i Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego. W przypadku realizowanej przez firmę KRONOTEX sp. z o.o. inwestycji opinie obu tych instytucji były pozytywne. Nie było więc najmniejszych podstaw prawnych, do tworzenia raportu oddziaływania na środowisko. 20 września 2012 RDOŚ, po analizie dokumentacji dostarczonej przez wnioskodawcę, jednoznacznie wyraził opinię, że dla przedsięwzięcia realizowanego przez firmę KRONOTEX sp. z o.o. nie istnieje konieczność przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko naturalne. Identyczną opinię 28 września 2012 roku przesłał do szczecineckiego ratusza Sanepid. W związku z tym Burmistrz Szczecinka - zgodnie z obowiązującym prawem - mógł odstąpić od konieczności stworzenia raportu oddziaływania na środowisko. Podnoszone przez SIS Terra zarzuty o rzekomym wydaniu decyzji z rażącym naruszeniem prawa są jak widać bezpodstawne i wynikają z braku elementarnej wiedzy prawnej oraz nieznajomości administracyjnych procedur.
W przesłanej przez KRONOTEX sp. z o.o. do Urzędu Miasta Szczecinka, RDOŚ i Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego dokumentacji nie ma też żadnej wzmianki o spalaniu szkodliwych dla środowiska klejów - a taką informację podali członkowie Zarządu SIS TERRA w swoim oświadczeniu. Zgodnie z treścią opiniowanych przez RDOŚ i Sanepid dokumentów, na terenie kotłowni, która w okresie grzewczym dostarczać będzie ciepło do dwóch hal produkcyjnych nowej fabryki mebli, spalana będzie biomasa. Co więcej, z dokumentów i zamieszczonych w nich specjalistycznych obliczeń jednoznacznie wynika, że powstałe w związku ze spalaniem biomasy ilości tlenku węgla, dwutlenku azotu i pyłu PM 10 nie przekroczą dopuszczalnych progów emisyjnych, a wysoka temperatur spalania pozwoli na wyeliminowanie uciążliwych substancji eterycznych. Działanie SIS Terra w tej sprawie jest przykładem ewidentnej manipulacji i celowego wprowadzania w błąd opinii publicznej - nie po raz pierwszy zresztą.
Reklama
Napisz komentarz
Komentarze