1 listopada na cmentarzach powiatu szczecineckiego a także w Czaplinku i Złocieńcu kwestowano na rzecz budowy Hospicjum Stacjonarnego w Szczecinku. Stowarzyszenie Hospicjum Domowe im. św. Franciszka z Asyżu, które organizowało kwestę dokonało podsumowania zbiórki.
- Na terenie Cmentarza Komunalnego w Szczecinku zebrano ponad 34 tysiące zł, w gminie Szczecinek oraz na terenie powiatu szczecineckiego - ponad 9 i pół tysiąca, w Złocieńcu zebrano ponad 6 tysięcy, a w Czaplinku - ponad tysiąc, co daje kwotę ponad 51 tysięcy złotych - mówi skarbnik Stowarzyszenia Dorota Szpernalowska. - Pieniądze te posłużą do zapłacenia za stolarkę okienną i jeszcze trochę zostanie.
Budowa Hospicjum ruszyła w lipcu ubiegłego roku. Dziś budynek ma zamknięty stan surowy.
- Do 30 września tego roku na budowę wydano ok. 626 tys. zł - mówi prezes Stowarzyszenia Hospicjum Domowe ksiądz Marek Kowalewski. - Pieniądze pochodziły z publicznych zbiórek, kwest i odpisów podatkowych. Suma ta nie obejmuje wartości prac wykonanych przez różne firmy, które zrobiły to za darmo. Dziękujemy wszystkim darczyńcom, dziękujemy samorządom Czaplinka i Złocieńca, które włączyły się w ideę budowy hospicjum i - mam nadzieję - będą pomagały w jego funkcjonowaniu.
Członkowie Stowarzyszenie chcieliby przyjąć pierwszych pacjentów już w drugiej połowie przyszłego roku. Jest to jednak mało realne, gdyż prace wykończeniowe są bardzo drogie, a na koncie robi się pusto.
- Cały czas funkcjonuje Hospicjum Domowe - podkreśla Dorota Szpernalowska, która jest lekarzem wolontariuszem w hospicjum. - Jest to hospicjum na zasadzie wolontariatu. Jesteśmy do tego przygotowani i tego typu usługi świadczymy. Mamy bardzo dużo ludzi dobrej woli w tym kolegów lekarzy. W tym roku przeprowadziliśmy kolejne szkolenie wolontariuszy. Takie szkolenie przeprowadzamy pod auspicjami konsultanta wojewódzkiego.
Hospicjum Domowe nie pobiera żadnych opłat. Wszyscy pracują na zasadzie wolontariatu. Opieką objętych jest 7 - 8 pacjentów miesięcznie.
Reklama
Napisz komentarz
Komentarze