1. Na co zwrócić uwagę, wybierając zewnętrzne rolety? Zalety
2. Rolety zewnętrzne - rodzaje
3. Sposób sterowania
Oprócz rolet zewnętrznych dużą popularnością cieszą się rolety klasyczne, wewnętrzne, na przykład rolety rzymskie czy rolety okienne dzień noc. Sprawdź możliwości na: www.roletyalu.pl/.
Na co zwrócić uwagę, wybierając zewnętrzne rolety? Zalety
Zarówno rolety wewnętrzne, jak i zewnętrzne są chętnie wykorzystywane w domach jednorodzinnych, w budynkach wielorodzinnych i biurowych. Mają kilka istotnych zalet, a do najważniejszych zaliczają się:
- możliwość uzyskania całkowitego zaciemnienia - tego typu osłony okienne pozwalają całkowicie zatrzymać promienie słoneczne,
- ochrona akustyczna - roleta okienna zewnętrzna znakomicie tłumi hałasy,
- efektywność energetyczna - zwłaszcza przy roletach okiennych wypełnionych materiałem izolacyjnym,
- zabezpieczenie antywłamaniowe - stworzenie dodatkowej bariery przed intruzami.
Jeśli zależy ci na ochronie przed włamaniem, możesz zdecydować się na specjalny typ rolety - wersję antywłamaniową. Sprawdź na: www.roletyalu.pl/oferta/rolety-zewnetrzne/rolety-antywlamaniowe-rc3.
Znając najważniejsze zalety rolet, możesz wybrać model, który spełni wszystkie twoje oczekiwania. Nie bez znaczenia jest także koszt zakupu i montażu wszystkich elementów - przykładowy cennik sprawdzisz na: konfigurator.roletyalu.pl/cennik-rolet-zewnetrznych.
Rolety zewnętrzne - rodzaje
Rolety zewnętrzne można podzielić na kilka wariantów. Najważniejsze typy to:
- rolety elewacyjne - najpowszechniejsza i najtańsza opcja, w której skrzynka jest montowana bezpośrednio na elewacji. Najczęściej wystarczą zwykłe kołki montażowe, zdarza się jednak, że dany model wymaga wiercenia otworów i użycia długich kotw,
- rolety naokienne - rozwiązanie, w którym skrzynka rolety jest montowana we wnęce okiennej; łatwo utrzymać ją w czystości, jednak trzeba liczyć się, że kaseta zasłania nieco światła,
- rolety nakładane - wariant, który jest całkowicie chowany w ścianie, dlatego instalacja jest możliwa wyłącznie przy wymianie okien,
- rolety podtynkowe - zakładane w elewacji i planowane jeszcze na etapie budowy domu,
- rolety nadprożowe - skrzynka umieszczana jest w nadprożu okna.
Każde z powyższych rozwiązań ma swoje zalety i wady. Pod uwagę warto wziąć między innymi sposób montażu: jeśli dany budynek jest już wykończony, możliwe jest zastosowanie wyłącznie rolet umieszczanych w ramie okiennej lub na elewacji. Istnieją także rolety dostosowane do okien dachowych lub przeszkleń tarasowych.
Sposób sterowania
Ważną kwestią, wpływającą na dokonanie ostatecznego wyboru co do zakupu rolet, jest sposób sterowania nimi. Pierwszym wariantem jest regulacja ręczna wykonywana za pomocą specjalnej taśmy, liny lub korby. Można także wykorzystać mechanizm elektryczny. Wówczas rolety wyposażone są w specjalny silnik, pilot oraz odbiornik fal radiowych. To wygodna funkcja, dzięki której możesz ustalić poziom nasłonecznienia lub zaciemnienia wnętrza bez wstawania z łóżka.
Rolety automatyczne mogą stanowić element wyposażenia tzw. inteligentnego domu. Wystarczy sterowanie aplikacją lub sparowanie z systemem alarmowym.